تاریخ: ۱۱:۱۵ :: ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
مذاکره مستقیم دبیر کل سازمان ملل متحد نتیجه ای در پی نداشت

فومیاکی سونویاما

آساهی (ژاپن)


« ارتش ملی لیبی » سازمان مسلحی که در شرق این کشور پایگاه دارد ، به سوی طرابلس پایتخت لیبی واقع در غرب این کشور که در کنترل دولت موقت قرار دارد ، در حال پیشروی است. قرار است ماه جاری مذاکره صلح با میانجیگری سازمان ملل متحد برگزار شود ، اما با این حال ارتش ملی لیبی تاکنون حومه پایتخت را تصرف کرده و بدین ترتیب تنش میان دو طرف شعله ور شده است.
بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس ، ژنرال حفتر ، فرمانده ارتش ملی لیبی ، روز چهارم ماه جاری دستور پیشروی به طرابلس صادر کرد و نیروی نظامی ژنرال حفتر شهر غاریان واقع در هشتاد کیلومتری جنوب طرابلس را تصرف کردند. دولت موقت لیبی در پاسخ به این حمله به نیروی نظامی تحت کنترل دولت موقت دستور داد :« برای هر گونه تهدیدی آماده شوند. » هم اکنون در حومه طرابلس هم درگیری نظامی میان دو طرف به وقوع پیوسته است.
آنتونیو گوترش ، دبیر کل سازمان ملل متحد ، ‌روز پنجم ماه جاری با ژنرال حفتر مذاکره و سعی کرد وی را متقاعد کند که پیشروی به سوی طرابلس متوقف نماید. اما به نظر می رسد این مذاکره نتیجه ای در پی نداشته است. دبیر کل سازمان ملل متحد در سایت اجتماعی توییتر نوشت:« لیبی را با نگرانی شدید و قلبی ناراحت ترک می کنم. سازمان ملل صرف نظر از آنچه در این کشور رخ می دهد راه حل سیاسی را ترغیب و از مردم لیبی حمایت می کند. »

(Visited 19 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید