تاریخ: ۱۵:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۱/۱۰
آیا طرح دیدار بین هند و پاکستان، ایجاد دالان صلح است؟

آنتوان پاکیه

لاکروا (فرانسه)


باوجود تنش هایی که در اواخر فوریه هند و پاکستان را روابط دو کشور را متشنج کرد، روز پنجشنبه چهاردهم مارس نمایندگان در کشور با یکدیگر دیدار کردند تا دالان گفتگو برای صلح ایجاد کنند.
این دالان از مرز عبور می کند تا به جامعه سیک ها امکان دهد بدون ویزا به معبد بنیانگذار مذهب خود در کرتارپور بروند.
با وجود تنش های مهم پس از «بحران کشمیر» در اواخر فوریه، هند و پاکستان گفتگوهای «بسیار مثبتی» درباره طرح دالان صلح برای تسهیل دیدار مذهبی بین دو کشور داشتند.
راهرویی برای تسهیل زیارت جامعه سیک
طرح دالان به ابتکار دولت پاکستان، به جامعه سیک های هند امکان می دهد تا به معبد بنیانگذار مذهب خود در کرتارپور در شرق پاکستان بروند. یک حصار امنیتی و ساخت یک پل بین دو کشور به ٢١ میلیون سیک های هندی امکان می دهد تا بدون ویزا  از عبادتگاه خود در ٤ کیلومتری مرز استفاده کنند.
ملاقات دوم بین نمایندگان هند و پاکستان در هفته های آینده پیش بینی شده تا مذاکرات خود را نهایی کنند. قرار است کارها در بیست و یکم نوامبر آینده انجام شود.
مدت مدیدی است که دهلی نو این دالان سودمند را از اسلام آباد درخواست کرده بود. اما از زمان استقلال آنها در سال ١٩٤٧ سه جنگ و تنش های متعدد روابط دیپلماتیک بین دو کشور را متوقف کرده بود.
کریستف جفرلو، کارشناس سیاسی و مدیر تحقیقات در مرکز بین المللی علوم سیاسی، این طرح را فرصتی برای نخست وزیر پاکستان می داند تا وجهه ملی و بین المللی خود را بهبود ببخشد.
آیا یک گرایش پنهان انتخاباتی تحت پوشش مانور دیپلماتیک است؟
به گفته کریستف جفرلو این یک اقدام انتخاباتی است. در واقع نخست وزیر هند با نزدیک شدن انتخابات هند نمی تواند با رد کردن دالان صلح، آراء جامعه سیک ها را به خطر بیاندازد.
به گفته وی نباید فراموش کرد که عمران خان نیز در وسط مبارزات انتخاباتی است تا  وجهه خود در سطح ملی و بین المللی  ببهبود ببخشد. او می خواهد به جهان نشان دهد که وی «روشنفکری میانه رو» است.
به گفته کریستف جفرلو اظهار نظر در مورد بهبود روابط دیپلماتیک هنوز بسیار زود است و نباید انتظار داشت که این طرح تنش های بین دو کشور را رفع کند. از نظر وی باید توجه داشت چه کسی به اجلاس آینده اعزام خواهد شد.

(Visited 28 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید