تاریخ: ۱۵:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۱/۰۷
ارمنستان سیاست خود در خاور نزدیک را فعال می کند

اکسپرت (روسیه)


در روزهای اخیر، هیاتی از ارمنستان به ریاست گریگوری اوانیسیان، معاون وزیر امور خارجه ارمنستان، به اسرائیل سفر کرد. می بایست خاطر نشان کرد که در این دیدار، مسائل گوناگون، از جمله، گشایش سفارت خانه و همچنین، انتصاب سفیر جدید اسرائیل در ارمنستان بحث و بررسی شد. گفته می شود که گشایش سفارت خانه می تواند برخی از مسائل را حل و فصل کند، به همکاری های متقابل در عرصه اقتصادی بهبود بخشد، برقراری روابط میان شرکت های گوناگون را تسهیل کند و انگیزه ای شود برای توسعه همکاری ها میان دو کشور.
در حال حاضر، سفیر اسرائیل در ارمنستان در تفلیس سکونت دارد و سفیر ارمنستان در اسرائیل نیز در پاریس و یا قاهره. پیشتر، ارمنستان از امکان گشایش نمایندگی های دیپلماتیک دو کشور در اسرائیل و ارمنستان و از تمایل برای برقراری روابط با دولت یهودی سخن گفته بود. می بایست خاطر نشان کرد که در اسرائیل، ارامنه نیز سکونت دارند. در بیت المقدس، یکی از کلیساهای ارامنه استقرار دارد. این در حالی است که باکو با اسرائیل روابط دیپلماتیک ندارد، اما این امر مانع از ارتباطات دو کشور در عرصه انرژی، اقتصادی و نظامی – فنی نمی شود. در آذربایجان، جامعه یهودیان وجود دارد: یهودیان کوهستان، یهودیان اشکنازی و یهودیان گرجستانی. گفته می شود که آذربایجان تنها کشور بعد از اسرائیل است که در آن فعالیت های ضد یهودی وجود ندارد و یهودیان آزادانه، به فعالیت های دینی خود می پردازند.
در رابطه با روابط اسرائیل و ارمنستان باید گفت که روابطشان بر خلاف روابط اسرائیل با گرجستان و آذربایجان چندان قدرتمند نیست. علت ضعف در این رابطه، رقابت ارمنی ها و یهودی ها در جهان و ضعف پیوندهای طبیعی میان دو قوم است. با این وجود، اسرائیل برخی گام ها برای توسعه روابطش با ارمنستان برداشته است. بدون تردید، در پشت پرده تلاش های ارمنستان برای برقراری رابطه با اسرائیل، عامل آذربایجان وجود دارد. در سال های اخیر، اسرائیل به آذربایجان ٥ میلیارد دلار سلاح فروخته است. از سوی دیگر، تنها علت قرابت اسرائیل با ارمنستان نیز ایران و روسیه است. اسرائیل خواهان برقراری روابط با ارمنستان به عنوان کشور نزدیک به ایران و روسیه است. حامی اصلی ارمنستان در اسرائیل، حزب چپ کرای میرتص است. این حزب بارها، از مقامات اسرائیل خواسته است تا فروش تسلیحات به آذربایجان را متوقف کند.
می بایست خاطر نشان کرد که در قرن نوزدهم، یهودی ها در ایروان سکونت داشتند. در حالی که تعداد یهودی ها در دوران شوروی سابق در ارمنستان بیش از ٥ هزار نفر بود، این تعداد بعدها، به ٧٠٠ نفر کاهش یافت. دلیل این کاهش، دشمنی ارمنی ها با یهودی ها و شرایط نامساعد زندگی در ارمنستان بود. با این وجود، در سال های اخیر، روابط اسرائیل و ارمنستان به سرعت، رو به توسعه است. در سال گذشته، مراسم تاسیس انجمن اتحاد ارامنه اسرائیل به نام آناهید در بیت المقدس برگزار شد. هدف از تشکیل این انجمن، اتحاد و یکپارچگی ارامنه ساکن در اسرائیل است. اما، برخی از کارشناسان معتقدند که در چنین شرایطی، احتمال بروز تغییرات در موازنه نیروها در منطقه وجود دارد. گفته می شود که نیکلای پاشینیان قرار است، به اسرائیل سفر کند و بازگشایی سفارت ارمنستان در اسرائیل می تواند در بهبود روابط اسرائیل و ارمنستان تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد.

(Visited 44 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید