تاریخ: ۱۲:۰۷ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
رای گیری سازمان ملل در رابطه با محکومیت اسرائیل

توواح لازاروف

اورشلیم پست (اسرائیل)

شورای حقوق بشر سازمان ملل دوشنبه درخصوص پنچ قطعنامه ضد اسرائیلی از جمله قطعنامه پیشنهادی پاکستان ازجانب سازمان همکاری اسلامی رایزنی و در دو روز آینده در محکومیت اشغالگری اسرائیل علیه بلندی‌های جولان سوریه رای گیری می کند.
شورای حقوق بشر سازمان ملل قرار است هفته آینده در پایان چهلمین نشست خود در ژنو (که از ۶ اسفند ۱۳۹۷ آغاز به کار کرده است و تا دوم فروردین ۱۳۹۸ ادامه دارد) «اشغالگری» اسرائیل در بلندیهای جولان را محکوم کند.
این قطعنامه از سوی پاکستان و از جانب سازمان همکاری اسلامی ارائه شده است. در این قطعنامه به قطعنامه ۴۹۷ شورای حقوق بشر سازمان ملل مصوب سال ۱۹۸۱ که الحاق بلندیهای جولان به اسرائیل را رد می کند، اشاره شده است.
در این قطعنامه جدید آمده است تصمیم اسرائیل برای «اعمال قوانین، قلمرو قدرت و اداره جولان سوریه پوچ و باطل و بدون اثرگذاری قانونی بین المللی بود» و قطعنامه مصوب ۱۹۸۱ «از اسرائیل خواسته است که فورا تصمیم خود را لغو کند».
این قطعنامه یکی از پنج قطعنامه ضد اسرائیلی است که شورای حقوق بشر سازمان ملل قرار است دوشنبه بررسی کند و تا پایان هفته درباره آنها رای گیری کند.
این شورا سالانه الحاق بلندیهای جولان به اسرائیل را که اسرائیل در سال ۱۹۶۷ در طول جنگ ۶ روزه آن را تحت کنترل خود گرفت, محکوم می کند. اما رای گیری امسال برای محکومیت اشغالگری اسرائیل در میان فشار جدید اسرائیل به آمریکا برای رسمیت شناختن الحاق جولان صورت می گیرد. کارشناسان سیاسی برآورد کرده اند که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به عنوان راهی برای تضمین موفقیت خود در صندوق رای گیری، دوست دارد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پیش از انتخابات ۹ آوریل این کار را انجام دهد.
جمهوری خواهان برجسته آمریکایی نیز از این اقدام حمایت خود را اعلام کرده اند. در ماه فوریه تد کروز، تام کاتن و مایک گالافر, سه سناتور جمهوری خواه, طرحی را در کنگره ارائه کردند که در آن از دولت خواستند حاکمیت اسرائیل بر جولان را به رسمیت بشناسد.
لیندسی گراهام سناتور جمهوری خواه آمریکا نیز دوشنبه گذشته به همراه نتانیاهو از بلندیهای (اشغالی) جولان بازدید کرد و متعد شد که به دولت ترامپ برای رسمیت شناختن جولان به عنوان بخشی از حاکمیت اسرائیل فشار خواهد آورد.
روز چهارشنبه نیز وزارت خارجه آمریکا استفاده از واژه «اشغالی» برای جولان را متوقف کرد و تاکید کرد که از آن به عنوان منطقه «تحت کنترل» اسرائیل یاد کند.
این تغییر واژگان زمانی روشن شد که واشنگتن گزارش سالانه خود را درباره اقدامات حقوق بشری در سال ۲۰۱۸ منتشر شد. در این گزارش نخستین بار استفاده از کلمه «اشغالی» برای جولان حذف شده بود.

(Visited 19 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید