تاریخ: ۱۱:۱۹ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
روحانی از عراق خواست اوضاع منطقه را آرام کند و صالح بر بیطرفی کشورش تاکید کرد

حمزه مصطفی

الشرق الاوسط (انگلستان)


حسن روحانی رئیس جمهور ایران در سفرش به عراق مذاکراتی طولانی با برهم صالح رئیس جمهور عراق انجام داد. رئیس جمهور عراق در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای ایرانی خود پس از این دیدار، بر بیطرف بودن عراق در مناقشات منطقه ای و بین المللی تاکید کرد. این در حالی است که روحانی در این کنفرانس از عراق خواست در آرام کردن اوضاع منطقه ایفای نقش کند. صالح از ایران به علت حمایت از عراق در جنگ با تروریسم قدردانی و تاکید کرد پیروزی بر تروریسم هنوز کامل نشده است و کشورهای منطقه باید به این منظور با یکدیگر همکاری کنند.
رئیس جمهور عراق خاطرنشان کرد تحقق امنیت نیازمند همکاری با ایران و کشورهای منطقه است. وی افزود بغداد محل تلاقی کشورهای منطقه است و ما مصمم هستیم با همه همکاری کنیم. صالح خاطرنشان کرد اکنون زمان آن است که منطقه با همکاری مشترک به شکوفایی اقتصادی دست یابد.
برهم صالح همچنین تاکید کرد: «ما نمی خواهیم که عراق صحنه مناقشه منطقه ای یا بین المللی باشد… عراق محل تلاقی کشورهای منطقه و گردهم آمدن ملت های منطقه خواهد بود». وی ابراز امیدواری کرد کشورهای منطقه اهمیت ثبات در عراق را درک کنند.
حسن روحانی نیز به نوبه خود گفت: «ما از روابط با عراق بی نیاز نخواهیم شد و خواستار توسعه بیشتر این روابط هستیم». وی تاکید کرد در مذاکراتم با رئیس جمهور عراق هیچ مورد اختلافی نیافتم. وی با اشاره به وجود زمینه های گسترده برای همکاری دو کشور، از این که ایران در مبارزه با تروریسم در کنار ارتش و ملت عراق ایستاد ابراز خرسندی کرد. روحانی، عراق را کشوری مهم در منطقه توصیف کرد که می تواند نقشی بزرگتر ایفا کند.
این نخستین سفر روحانی به عراق از زمان عهده دار شدن سمت ریاست جمهوری در سال ٢٠١٣ محسوب می شود. همچنین او دومین رئیس جمهور ایران است که از زمان سرنگونی رژیم صدام در سال ٢٠٠٣ به عراق سفر می کند. رئیس جمهور ایران با اشاره به مشکلاتی که ایران و عراق در سال های اخیر به علت تروریسم با آن مواجه شدند تاکید کرد: حمایت ما از عراق به معنای قرار گرفتن ما در برابر دیگران نیست… آنچه برای ما اهمیت دارد ثبات عراق و امنیت و دموکراسی آن است… عراق امن و مستقل و باثبات نقش مهمی در امنیت و ثبات منطقه ایفا می کند.
در همین حال یک مسئول بلندپایه ایرانی که روحانی را در این سفر همراهی می کند به خبرگزاری رویترز گفت عراق کانالی برای ایران به منظور دور زدن تحریم های ظالمانه آمریکا است و سفر روحانی به عراق، فرصت هایی برای اقتصاد ایران فراهم خواهد کرد.
عراق برای تامین شبکه برق خود به واردات گاز از ایران وابسته است و خواستار معاف شدن از تحریم های آمریکا علیه ایران شده است تا بتواند به وارد کردن گاز از ایران ادامه دهد. تحریم های آمریکا علیه بخش انرژی ایران در نوامبر گذشته اجرایی شد. به گفته روحانی، ایران و عراق به دنبال ارتقاء مبادلات تجاری خود از ١٢ میلیارد دلار در سال به حدود ٢٠ میلیارد دلار در سال هستند.
یک منبع آگاه عراقی به «الشرق الاوسط» گفت: «ایران در زمینه توافقنامه الجزایر که بخشی از مذاکرات بین روحانی و عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق است نرمش نشان خواهد داد به ویژه که همه دولت های عراق از سال ٢٠٠٣ به بعد با توافقنامه الجزایر که بین صدام حسین رئیس جمهور عراق و شاه ایران در سال ١٩٧٥ امضا شد مخالفت کرده اند. ایران همچنان بر اجرای این توافقنامه تاکید دارد در حالی که عراق آن را ظالمانه و بیانگر موضع صدام حسین می داند زیرا رژیم او اگر این توافقنامه را امضا نمی کرد و نیمی از اروند رود را به ایران نمی داد، شرایط دشواری پیدا می کرد».
عصام الفیلی استاد علوم سیاسی در دانشگاه المستنصریه بغداد به خبرگزاری فرانسه گفت: «اقتصاد، محور اصلی در سفر روحانی به عراق  بود به ویژه که ایران در شرایطی بسیار دشوار به سر می برد و به دنبال راه نجات از طریق گشودن روزنه های صادراتی جدید است».

(Visited 18 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید