تاریخ: ۹:۳۵ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
روحانی آمریکا را به برنامه ریزی برای انتقال تروریست ها به کشورهای منطقه متهم کرد

مشرق ریسان

القدس العربی (انگلستان)


حسن روحانی،رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه به سفر خود به عراق پایان داد. عراق کانالی برای ایران به منظور دور زدن تحریم های آمریکا به شمار می رود. این در حالی است که واشنگتن، تهران را متهم کرد برای گشودن بزرگراهی نظامی در شمال خاورمیانه برای انتقال موشک، تسلیحات و جنگجو تلاش می کند.
به عنوان نخستین واکنش آمریکا به سفر روحانی به عراق برایان هوک در اظهاراتی به شبکه آمریکایی الحره گفت دولت ایران، ایرانی ها را در اولویت های خود قرار نمی دهد پس چرا روحانی رفاه ملت عراق را در اولویت های خود قرار می دهد.
وی افزود اگر مسئله به امنیت و حاکمیت و ثبات عراق مرتبط است، ایران پاسخ آن نیست. ایران می خواهد بزرگراهی نظامی را در شمال خارومیانه ایجاد کند تا از طریق آن سپاه پاسدران بتواند موشک،تسلیحات و جنگجو به سوریه منتقل کند. ایران می خواهد عراق را به استانی برای ایرانی تبدیل کند.
روحانی دستور کار روز دوم سفر خود را با دیدار با تعدادی از نخبگان و روسای عشایر و طوایف مذهبی در عراق پیگیری کرد. سفری که روز چهارشنبه به پایان رسید. وی در این دیدار گفت: با وجود تبلیغاتی که از سوی آمریکا و غرب انجام می شود مبنی بر این که در بیرون کردن تروریست ها نقش ایفا می کنند باید دانست که در واقع اقدامات آن ها در بمباران کردن برخی مواضع تررویست ها تنها در چارچوب اقدامات نمایشی قرار می گیرد. وی هم زمان هشدار داد تروریسم به صورت کامل از میان نرفته است و آمریکا نقشه های جدیدی برای منطقه دارد که براساس آن ها می خواهد تروریست ها را به سایر کشورهای منطقه،آسیای میانه، قفقاز و افغانستان منتقل کند.
از سوی دیگر دفتر نوری المالکی در بیانیه ای اعلام کرد رئیس ائتلاف دولت قانون با حسن روحانی،رئیس جمهور ایران اسلامی، دیدار و گفتگو کرد.
بر اساس این بیانیه، در این دیدار درباره آینده روابط دو جانبه و راه های تقویت آن به گونه ای که به نفع دو کشور باشد و نیز اوضاع منطقه ای و چالش های پیش روی منطقه بحث و گفتگو شد.
پس از دیدار با مالکی رئیس جمهور روحانی با عمار حکیم، رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی دیدار و طبق بیانیه دفتر حکیم درباره راه های تقویت روابط میان دو کشور و جدیدترین تحولات منطقه بحث و گفتگو کردند.
همچنین روحانی با حیدر العبادی نخست وزیر پیشین و رهبر ائتلاف نصر دیدار و گفتگو کرد.
نخستین روز از سفر روحانی به عراق به امضای مجموعه ای از یادداشت تفاهم ها میان بغداد و تهران در زمینه های اقتصادی و تجاری منجر شد که برجسته ترین آن ها لغو هزینه صدور روادید میان دو کشور از ابتدای آوریل می باشد.
رئیس جمهور ایران در نشست تجاری مشترک دو کشور در ساختمان نخست وزیر عراق  از اراده کشورش برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی با عراق و افزایش سطح مبادلات تجاری از ١٢ میلیارد دلار به ٢٠ میلیارد دلار خبر داد و تسهیل روابط بانکی و اجرای توافقات در این زمینه را فرصتی تاریخی برای دولت و مردم دو کشور و فعالان اقتصادی دانست.
عبدالمهدی نیز در این نشست به مذاکرات و توافق های مثبت بدست آمده در نشست مقامات بلند پایه عراق و ایران برای توسعه روابط گسترده و همکاری در زمینه های مختلف از جمله اقتصادی و تجاری اشاره و بر عزم کشورش برای توسعه روابط همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد و حمایت و همکاری با فعالان اقتصادی،سرمایه گذاران دو کشور را اعلام کرد.
در این نشست همچنین تعدادی از فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران دو کشور دیدگاه های خود را در این زمینه مطرح کردند.

(Visited 15 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید