تاریخ: ۱۴:۳۴ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
سفر تاریخی آقای روحانی به عراق برای دور زدن تحریم های آمریکا

سلیم مصطفی

واشنگتن پست (امریکا)

آقای روحانی در نخستین سفر رسمی خود به عراق روز دوشنبه وارد بغداد شد تا روابط تجاری و سیاسی ایران و عراق را توسعه دهد.
روحانی در آغاز این سفر از آمریکا و تلاش این کشور برای منزوی ساختن ایران انتقاد کرد. عراق یکی از مهمترین عرصه های افزایش تنش میان ایران و آمریکا در خاور میانه است. انتظار می رود در این سفر بر روابط اقتصادی ایران و عراق برای کمک به دور زدن تحریم های آمریکا تأکید شود.
آقای روحانی در نشست خبری با رئیس جمهور عراق تأکید کرد ضربه زدن به هزاران سال روابط فرهنگی، تاریخی ومذهبی به راحتی میسر نیست.
وی گفت: «احساس می کنم در وطن دوم خود هستم.»
عراق برای تأمین برق و کمک نظامی در جنگ با داعش به ایران وابسته است. قدرت سیاسی، نظامی و اقتصادی ایران بسیار بیشتر از عراق است.
با وجود هشت سال جنگ میان دو کشور در زمان صدام حسین، پس از حمله آمریکا و سقوط صدام حسین، ایران نفوذ خود را در عراق توسعه داده و تقویت کرده است.
در ماه های اخیر، مقامات آمریکایی از رهبران عراق خواستند روابط خود را با ایران قطع کنند یا کاهش دهند. دولت ترامپ برای تعیین سیاست خود در قبال عراق تلاش کرده است. تلاشی که نبود دیپلمات های مهم و باتجربه آن را پیچیده تر و دشوارتر کرده است. آمریکا همچنین بودجه کمی برای بازسازی و برقراری ثبات در شهرهایی که در جنگ با داعش ویران شده اند، در نظر گرفته است.
خود ترامپ دو بار سیاستمداران عراق را با طرح موضوع ماندن در عراق برای واکنش نشان دادن به فعالیت داعش در سوریه یا نظارت بر ایران خشمگین کرده است.
برخی از نمایندگان عراق این پیشنهادات را نقض حاکمیت سرزمینی کشورشان دانسته و خواستار تصویب قانونی برای اخراج نیروهای آمریکایی شده اند.
روحانی پیش از ترک عراق گفت انتظار دارد تجارت میان دو طرف را از ١٢ میلیارد دلار در سال به ٢٠ میلیارد دلار در سال برساند.
ایران با وجود وضعیت نامناسب اقتصادی در داخل کشور توانسته است جای پای تجاری خود را در عراق توسعه دهد. انبوهی از محصولات ساخت ایران، در عراق به فروش می رسند.
روحانی گفت عراق کشور اسلامی و عرب مهمی است و نقش مهمی در منطقه دارد. وی گفت منافع دوجانبه ایران و عراق سرمایه گذاری، گردشگری، آب، نفت و برق را در بر می گیرد.

(Visited 30 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید