تاریخ: ۱۴:۲۷ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
هشدار سوریه در رابطه با تکرار هر چه سریع تر جنگ با اسرائیل

ایگور سوبوتین

نزاویسمایا گازتا (روسیه)


روسیه به عنوان کشور میانجی گر، به دشواری، می تواند ریسک های نظامی در مناطق مرزی سوریه را تحت کنترل خود داشته باشد. نمایندگان دمشق رسمی وعده داده اند که اگر کنترل بر بلندی های جولان، منطقه تحت تصرف دولت یهودی، به سوریه باز گردانده نشود، نظامیان اسرائیلی را مورد حمله قرار خواهند داد. به رغم آن که دولت سوریه این بیانات را در رابطه با ابتکار عمل اعضای کنگره امریکا ایراد کرده، اما در این میان، این بیانات نشانگر سطح بالای تشنجات میان دو کشور همسایه است.
نشریه اسرائیلی  World Israel News این خبر را منتشر کرده که دولت سوریه برای حمله علیه مواضع دولت یهودی آمادگی دارد. براساس گزارشات این نشریه، اگر اسرائیل بلندی های جولان را ترک نکند، سوریه به اسرائیل حمله خواهد کرد. سوریه نیروهای دولت یهودی را به استفاده دائمی از خشونت و وارد آوردن ضربه به ثبات منطقه ای متهم می کند. می بایست خاطر نشان کرد که این بیانات دولت سوریه نشانگر نگرانی این کشور در خصوص قانون کنگره امریکا در رابطه با به رسمیت شناختن الحاق خاک بلندی های جولان به دولت یهودی است. در متن این لایحه قانونی از دولت امریکا درخواست می شود تا حق مالکیت بر بلندی های جولان به اسرائیل داده شود. مولفان این لایحه قانونی باور دارند که توافق میان دولت یهودی و سوریه فقط باید در شرایطی حاصل شود که نیروهای اسرائیلی در منطقه بلندی های جولان باقی بمانند. اعضای کنگره امریکا معتقدند که این لایحه قانونی امنیت ملی امریکا را نیز به همراه خواهد داشت. در چنین شرایطی، امنیت دولت یهودی در برابر حملات گروهک لبنانی «حزب الله» و تشکیلات های ایرانی و حامی ایران در استان های جنوبی سوریه تامین خواهد شد.
می بایست خاطر نشان کرد که تاکنون، عادی شدن اوضاع در مناطق مرزی میان سوریه و اسرائیل واهی می نمود. در اکتبر سال ٢٠١٨ میلادی، ایست بازرسی القنیطره در خط تقسیم قوای سوریه و اسرائیل در بلندی های جولان فعالیت خود را از سر گفت. و این در حالی است که در سال ٢٠١٤ میلادی، این ایست بازرسی به خاطر اقدامات نظامی تعطیل شده بود. این امر نشانگر وخیم شدن اوضاع بود. در اواسط ماه فوریه، اسرائیل علیه استان القنیطره سوریه حمله کرد. دولت یهودی علت این فعالیت نظامی خود را حضور تشکیلات های ایرانی اعلام کرد. به گفته اسرائیلی ها، به رغم تلاش های بسیار روسیه که نقش میانجی را ایفا می کند، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران جنوب سوریه را ترک نکرده است.
در محافل کارشناسی معتقدند که این ابتکار عمل قانون گذاران امریکا فقط اوضاع را پیچیده تر خواهد کرد. یوری لیامین، کارشناس نظامی، در گفتگو با نشریه «نزاویسیمایا گازتا» گفت: «این سخنان دولت سوریه مستقیما، با ابتکار عمل سناتورهای امریکایی در ارتباط است که در راستای به رسمیت شناختن الحاق بلندی های جولان به اسرائیل است. این امر برای سوریه بسیار مهم است و نباید از یاد برد که قطعنامه ٤٩٧ شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ١٩٨١ میلادی در حمایت از مواضع سوریه در این مساله می باشد. به رغم آن که در حال حاضر، دمشق قدرت آغاز جنگ گسترده با اسرائیل را ندارد، اما حتی اگر هم فقط در حد تهدید باشد، نمی تواند به این ابتکار عمل ها واکنش نشان ندهد. می بایست خاطر نشان کرد که این ابتکار عمل امریکا فقط باعث تحکیم مواضع ایران در سوریه خواهد شد، زیرا اعمال فشار بر دمشق ضعیف این کشور را بیشتر به سوی ایران سوق خواهد داد».

(Visited 41 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید