تاریخ: ۱۴:۱۸ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
بازدید آقای روحانی: عراق در پی حفظ تعادل بین ایران و آمریکا است

گودرون هارر

دراشتاندارد (اتریش)


سفر آقای روحانی به عراق در شرایط بسیار ویژه ای انجام می شود: از یک سو، این دومین سفر یک رئیس جمهور ایران به عراق طی چهل سال گذشته می باشد. از سوی دیگر، دولت عراق با معضل بسیار پیچیده حفظ روابط اقتصادی نزدیک با ایران و حفظ روابط سیاسی خود با آمریکا  که نه تنها تهران، بلکه شرکای تجاری آن را نیز تحریم کرده، روبرو می باشد. تا کنون، آمریکا به طور ضمنی به عراق اجازه ادامه تجارت با ایران را داده بود، اما فشار آمریکا بر این کشور به منظور پایان دادن به این روابط در حال افزایش است.
با وجود این، عراق بدون خرید گاز از ایران برای تولید برق با یک مشکل جدی مواجه خواهد بود. البته گاز و برق فقط بخشی از حجم ١٢ میلیارد دلاری تجارت بین دو کشور را تشکیل می دهد که ایران امیدوار است به ٢٠ میلیارد دلار افزایش یابد. عراق از ایران مواد غذایی، مصالح ساختمانی و دارو می خرد و خود نیز با میزبانی میلیون ها زائر از ایران درآمد خوبی به دست می آورد.
برهم صالح، رئیس جمهور کرد عراق اگرچه روابط بسیار خوبی با آمریکا دارد، اما همواره مخالفت خود را با تحریم های آمریکا علیه ایران آشکارا ابراز نموده است. صالح در نوامبر ٢٠١٨، یک ماه بعد از به قدرت رسیدن به تهران سفر کرد.
او با چالش بسیار دشوار حفظ تعادل بین ایران و آمریکا روبرو است: هر چه باشد، اتحاد شبه نظامیان نزدیک به ایران در انتخابات ماه مه ٢٠١٨ در جایگاه دوم قرار گرفته بود. [آقای] روحانی پیش از این سفر، کمک ها و نقش بسیار مهم ایران را در مبارزه علیه “دولت اسلامی” یادآور شد. اما آمریکا نیز ادعا دارد نقش بسیار مهمی ایفا کرده و هنوز هم حدود ٥٢٠٠ سرباز و تجهیزات نظامی بی شماری را در عراق نگه داشته است.
برخورد عراق با مهمانان ایرانی و آمریکایی خود از سال ٢٠٠٨ تغییری نکرده است: رئیس جمهور ایران با تشریفات کامل مورد استقبال قرار گرفت؛ در حالی که در دسامبر ٢٠١٨، دونالد ترامپ بدون اطلاع قبلی و به طور مخفیانه از پایگاه نظامی السادات در غرب عراق بازدید کرد.
او با هیچ سیاستمدار عراقی ملاقات نکرد و حتی گفت که نیروهای آمریکایی باید “برای پاییدن ایران” در عراق بمانند. البته، آنها رسما به دعوت دولت عراق برای مبارزه با داعش در این کشور حضور دارند. از سوی دیگر نیز برخی بر این باورند که باید با نفوذ ایران در عراق که بعد از سقوط رژیم صدام حسین در سال ٢٠٠٣ افزایش یافته، مقابله شود.
[آقای] روحانی در این سفر بر خلاف احمدی نژاد، سلف خود در نجف با علی سیستانی، روحانی بانفوذ شیعه دیدار خواهد نمود. اگرچه این آیت الله العظمی ٨٨ ساله در ایران متولد شده است، اما نماینده منافع ملی عراق بوده و خواستار از هم گسستن گروه های شبه نظامی [نزدیک به ایران] می باشد.

(Visited 17 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید