تاریخ: ۱۲:۰۹ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
دعوت به اعتصاب عمومی، با بازگشت رئیس جمهور بوتفلیقه به الجزایر

لوموند (فرانسه)


حمل و نقل و اکثر مدارس تعطیل شده اند، اما برخی کسب و کار ها و ادارات همچنان باز هستند.بسیج اعتراض به پنجمین دور ریاست جمهوری بوتفلیقه در الجزایر ادامه دارد و روز یکشنبه دهم مارس در شبکه های اجتماعی دعوت به اعتصاب عمومی شده است. اواخر بعد از ظهر دفتر، ریاست جمهوری در بیانیه ایی  بازگشت بوتفلیقه را که دو هفته پیش در سوئیس بستری شده بود، به الجزایر اعلام کرد.
تظاهرات دانش آموزان در محله های مختلف پایتخت و در چندین شهر الجزایر که بسیاری از مدارس در آن  تعطیل شده اند، گزارش شده است.
دانشجویان و استادان نیز چندین دانشگاه کشور را اشغال و از پذیرفتن تصمیم مقامات نیز خودداری کردند.از چندین روز پیش تا کنون در دانشکده ها اعتصاب شروع شده و ادامه دارد. راهپیمایی جدید دانشجویی برای سومین هفته پی در پی برنامه ریزی شده است.
ادامه اعتصاب های مختلف
علاوه بر تظاهرات دانش آموزان و دانشجویان، دعوت به اعتصاب عمومی به شیوه های مختلف ادامه دارد. در الجزایر حمل و نقل عمومی تعطیل شده است.
اکثر مغازه ها در مرکز خرید الجزیزه تعطیل هستند . به گفته ساکنان، بسیاری از مغازه های محله های مشهور در حومه تعطیل اند.
در خارج از پایتخت وضعیت متفاوت است. اگر در دومین شهر کشور اکثر مغازه ها باز است، اما در چهارمین شهر کشور دو مغازه مهم شهر و حتی همه شرکت ها و ادارات تعطیل دست از کار کشیده اند.
تظاهرات در چندین شهر فرانسه
روز یکشنبه بار دیگر هزاران نفر در چندین شهر فرانسه در اعتراض به نامزدی بوتفلیقه تظاهرات کردند.
رشید نکاز، مخالف و تاجر الجزایری، که تلاش کرد نامزد انتخابات ریاست جمهوری در الجزایر شود، در پایان تظاهرات در حالی که طرفدارانش اطراف وی را گرفته بودند گفت: « هیچگاه ما تا این اندازه بسیج در الجزایر ندیده بودیم، این رویدادی بسیار مثبت است.»
روز جمعه در سومین هفته بسیج اعتراض به رئیس جمهور بوتفلیقه، سیل جمعیت خیابان های الجزیزه و شهرهای بزرگ الجزایر را فرا گرفته بود. این بسیج بسیار گسترده تر و قابل توجه تر از بسیج جمعه های دو هفته قبل بود.
عبدالعزیز بوتفلیقه که از سال ١٩٩٩  تا کنون رئیس جمهور است، از سال ٢٠٠٣ تا کنون به علت سکته کمتر در ملاء عمومی دیده شده است. مدیر مبارزات انتخاباتی وی برای مقابله با شایعات بدتر شدن وضعیت جسمانی وی روز پنجشنبه تاکید کرد که هیچ نگرانی وجود ندارد و بررسی های پزشکی وی در سوئیس به زودی پایان می یابد. اما روز جمعه یک وکیل به عنوان یک شهروند الجزایری، به علت وضعیت جسمانی بوتفلیقه که از سوی اطرافیانش تحریف شده است، به دادگاه سوئیس شکایت کرد .

(Visited 10 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید