تاریخ: ۱۱:۳۲ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
امریکا در برابر نفوذ ایران ناتوان است

ایگور سوبوتین

نزاویسمایا گازتا (روسیه)


آقای روحانی با هدف تحکیم روابط تجاری به بغداد سفر کرد
روز ١١ ماه مارس، آقای حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، برای سفر سه روزه ای عازم عراق شد. قرار است، رئیس جمهور ایران با مقامات دولتی عراق دیدار کند که موضوع اصلی آن، تحکیم روابط دو جانبه در عرصه های سیاسی و اقتصادی به رغم تمامی تحریم های اعمالی از سوی امریکا علیه تهران می باشد. می توان گفت که روابط دو کشور همسایه نشانگر ناتوانی امریکا در برابر نفوذ ایران در عراق است.
در جریان سفر رهبر ایران قرار است، وی با برهم صالح، همتای عراقی خود، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، و همچنین، محمد حلبوثی، رئیس مجلس این کشور، دیدار کند. براساس گزارشات خبرگزاری «مهر»، یکی از اهداف اصلی آقای روحانی – تحکیم روابط دو جانبه در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است. این سفر در زمینه ای از وعده های دولت امریکا در راستای حفظ حضور نظامی خود در عراق در راستای نظارت بر اقدامات ایران انجام می گیرد. در حال حاضر، حجم تجارت دو جانبه عراق و ایران ١٢ میلیارد دلار است و این دو کشور همسایه قصد دارند، این حجم را تا ٢٠ میلیارد دلار در سال افزایش دهند. ایران که در مرز انزوا از سوی کشورهای غربی قرار دارد، روی همسایه های خود در منطقه تمرکز کرده است. از مدتها پیش، عراق جزء اولویت های جمهوری اسلامی ایران بوده است.
روسلان محمداف، مدیر هماهنگی برنامه ها در شورای روسیه در امور بین الملل، در گفتگو با نشریه «نزاویسیمایا گازتا» گفت که خروج یک جانبه امریکا از توافق هسته ای و در پی آن، اعمال تحریم های گسترده علیه ایران، تاثیر منفی بر اقتصاد ایران داشته است. این کارشناس گفت: «ایران اهمیت حیاتی برای عراق در عرصه انرژی برق دارد. عراق از غیر ممکن بودن قطع ارسال نیروی برق از ایران به عراق حداقل تا سال ٢٠٢٠ میلادی سخن گفته است. در این زمینه، امریکایی ها ناگزیر هستند، به عراقی ها اجازه ارسال گاز و انرژی برق از ایران به عراق را دهند. امریکایی ها با یاران عراقی خود ارتباط دائمی دارند و به طور کامل، از نارضایتی عراقی ها از سیاست منطقه ای امریکا آگاه هستند. بیانات اخیر دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، در رابطه با حفظ حضور نظامی امریکا در عراق برای نظارت بر اقدامات ایران، واکنش منفی و تند بغداد را به همراه داشته است. می بایست یادآور شد که عراق برای ایران نیز در منطقه پر اهمیت است و ایران بر ضرورت همکاری خود با عراق واقف است. می بایست خاطر نشان کرد که قبل از سفر آقای حسن روحانی به عراق، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، نیز به این کشور سفر کرده بود».
در این زمینه، آنتون مارداسوف، کارشناس نظامی، نیز به نشریه «نزاویسیمایا گازتا» گفت: «برای ایران، عراق کشور همسایه ای است که در خاک آن، شیعیان سکونت دارند و از این رو، شعاع نفوذی اش بسیار گسترده است. از نقطه نظر حفظ کوریدور شیعه به سوریه و لبنان نیز خاک عراق برای ایران پر اهمیت است».

(Visited 35 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید