تاریخ: ۱۱:۲۵ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
بازدید فوق العاده رئیس جمهور ایران از عراق

فرانس ۲۴

سفر رئیس جمهوری ایران برای تقویت روابط با عراق می باشد. عراق یک کشور نفتی است که آمریکایی ها بعد از خروج از توافق هسته ای و برقراری تحریم های اقتصادی علیه ایران، عراق را زیر فشار قرار می دهند تا از ارتباطات خود با ایران بکاهد.

اولین برنامه های رسمی این سفر در روز دوشنبه با دیدار با مقامات عراقی شروع شد و روحانی که در راس یک هیات سیاسی اقتصادی عازم به بغداد رفته بود خواهان توسعه روابط فیمابین با عراق شد و از توافقاتی در زمینه حمل و نقل و بخصوص انرژی سخن گفت.

برهم صالح نیز از ” حمایت های ایران تشکر کرد و از این که روحانی را در کنار خود می بیند ابراز خرسندی کرد. روحانی قرار بوده است با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق نیز دیدار و گفتگو داشته باشد. این سفر اهمیتی اساسی برای ایرانی ها دارد.

ایران دومین تامین کننده عراق از لوازم خانگی گرفته تا سبزیجات و اتومبیل و گاز می باشد و ضمنا بخاطر فشارهای اقتصادی مرتبط با پرونده هسته ای از سوی آمریکا، در مضیقه می باشد. بغداد تا کنون توانسته است معافیت هایی برای تجارت با ایران از آمریکا بگیرد ولی واشنگتن نیز مدام از عراق می خواهد طرف های همکاری در زمینه نیازمندی هایش را تنوع ببخشد و از سوی دیگر مناسباتش با ایران را محدود کند.

نفوذ ایران در عراق بعد از سقوط صدام

روحانی در سفر خود به عراق به شهرهای کربلا و نجف که دو شهر مقدس شیعیان هستند نیز سفر و با آیت الله سیستانی عالی ترین مرجع شیعیان عراقی و برخی شیعیان ایرانی دیدار خواهد کرد. این دیدار بسیار نمادین و سیاسی خواهد بود زیرا آیت اله سیستانی در راس حوزه علمیه نجف قرار دارد که می توان آنرا رقیب بزرگ حوزه علمیه در قم دانست.

در سال ۲۰۱۳ و در زمان سفر محمود احمدی نژاد به عراق، این آیت الله متنفذ از دیدار با احمدی نژاد خود داری کرده بود.

به اعتقاد تحلیلگران، دیدار روحانی با آیت الله سیستانی در نجف، باعث می شود که صف های حمایت شیعیان در برابر پادشاهی سعودی که رقیب بزرگ منطقه ای ایران و ضمنا متحد دونالد ترامپ است تقویت شود. عربستان سعودی در سال های اخیر حضور خود در بغداد را به عنوان دومین تولید کننده بزرگ نفتی توسعه داده است.

به گفته یک روحانی شیعه در قم که اظهاراتش در روزنامه اصلاح طلب” ابتکار” منعکس شده است ” این سفر می تواند مانع آن شود که سعودی ها و متحدین شان بین ایران و عراق بذر اختلاف بکارند”. بیشتر جمعیت عراق نیز همانند ایران شیعه می باشند در حالیکه مسلمانان جهان بیشتر سنی هستند. در کشور در سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸ درگیر جنگ هشت ساله خونباری بودند که به قیمت جهان صدها هزار نفر تمام شد.

روابط دو کشور تا زمان سقوط صدام رو به بهبودی نرفت ولی با سقوط صدام جمهوری اسلامی ایران و استقرار دولتی که رهبران شیعی بر آن مسلط بودند جمهوری اسلامی نیز نفوذش در عراق را توسعه داد و الان مورد حمایت بسیاری از احزاب شیعی و گروه های مسلح عراقی قرار دارد. تهران نقش مهمی در برابر گروه دولت اسلامی که بخش مهمی از عراق را در کنترل خود داشت ایفا کرد.

روحانی به دنبال ۲۰ میلیارد دلار تبادل تجاری با عراق

ایرانی ها به حضور در دوره بازسازی در عراق و اینکه این کار به شرکت های ایرانی سپرده شود، بسیار علاقمند هستند. مبادلات تجاری دو کشور به ۱۲ میلیارد دلار در سال می رسد که تقریبا بیشتر آن خریدهای عراق از ایران است. روحانی تاکید کرده است که علاقمند است این رقم به ۲۰ میلیارد دلار برسد.

هشام الهشامی تحلیل گر مسایل عراق به خبرگزاری فرانسه می گوید :

” روحانی در مذاکرت خود بر اینکه مبادلات اقتصادی به” دینار” عراق یا یورو باشد و این کار از طریق آلمان یا انگلیس باشد و تحریم ها دور زده شوند تاکید دارد”.  اسام الفیلی ( متخصص سیاسی ) می گوید: ” ایران دوره دشواری را سپری می کند و در عراق به دنبال یافتن خطوطی برای تامین نیازهای حیاتی خود و نیز گشودن دروازه های جدید صادراتی است”.

تامین آب و برق برای مناطقی که در اثر سدسازی های ترکیه با کمبود مواجه هستند از دیگر زمینه های همکاری می باشد. با نزدیک شدن به تابستان و فصل کمبود آب و برق که به طور سنتی فصل اعتراض ها و تظاهرات در عراق در این باره نیز می باشد، دشواری ها در این دو بخش بیشتر خود را نشان میدهند. عراق از گرم ترین کشورها است و در مواردی روزانه با ۲۰ ساعت قطع برق مواجه است که باید برای آن راه یابی شود.

عراق الان روزانه ۲۸ میلیون متر مکعب گاز و ۱۳۰۰ مگاوات برق وارد می کند ولی به آمریکا تعهد داده است که قبل از ۲۰ مارس طرحی را برای کاهش این میزان واردات از ایران تهیه کند. ارفاق های آمریکایی در این تاریخ تمام می شوند.

رضا اردکانیان وزیر انرژی ایران به خبرگزاری تسنیم گفته است که” ایران با هیچ رقیبی در این زمینه مواجه نیست” و توافق نامه ای را برای صادرات انرژی به مدت یک سال امضاء کرده است.

 

(Visited 36 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید