تاریخ: ۱۲:۰۰ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
بازسازی ساختار داخلی اردن و منطقه

زکی بنی ارشید

رای الیوم (انگلستان)

مقابله با این خطراتی که اردن را تهدید می کند در گرو وحدت داخلی و همکاری های سیاسی برای ناکام گذاشتن توطئه های خارجی و رویارویی با چالش های داخلی است.
از آغاز  امسال، اخبار و تحلیل های نگران کننده ای از برخی رسانه ها منتشر شده است که نشان می دهد در آینده نزدیک، شاهد بازسازی ساختار داخلی اردن و منطقه خواهیم بود.
امروزه، سیاست های داخلی و خارجی اردن با همان مانعی روبرو است که دولت های سابق این کشور نیز طی سالها نتوانستند از آن عبور کنند.
با یک زبان غیر دیپلماتیک و بدون تعارف و ترس، باید گفت نخستین خطر و تهدید برای اردن این است که دولت این کشور با ناتوانی آشکار و همچنین خودخواهی و محاسبات محدود،  به سیاست رسمی خود ادامه می دهد و این سیاست ها برای اداره کشوری که به مرز سقوط رسیده، مناسب نیست اما باز هم بحث بر سر تقدیم و تاخیر اصلاحات اداری یا سیاسی در این کشور صورت می گیرد.
دومین خطر، خطری است که وحدت ملی اردن را تهدید و بافت اجتماعی این کشور را نابود می کند و در انتقال بحران از خارج منطقه و جهان به این کشور و ورود به بحث های مربوط به اسکان دائمی (آوارگان فلسطینی) و اعطای تابعیت نمایان می شود. رفتارهای جنون آمیز و ناپخته در منطقه که دشمنی با جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) و حمله به نیروهای ملی حامی مقاومت را خواستار است در همین چارچوب است. پیش از این نیز اسرائیل توانست نظریه دشمن جایگزین را مطرح کند که با همراهی برخی اعراب در ائتلاف موسوم به مبارزه با تروریسم یا ائتلافی برای مقابله با خطر ایران مواجه شد و اکنون نوبت جریان مقاومت و جنبش های آن رسیده است.
سومین خطر مربوط به بازنگری و اعمال تغییراتی در مواضع داخلی و خارجی اردن است, به گونه ای که منافع اردن در گرو حفظ رویکردهای تعیین دشمن خارجی است یعنی این طرح صهیونیستی است که موجودیت اردن و آینده کشورهای عربی را تهدید می کند. این موضوع اقتضا می کند تصمیم گیری از قید و بند وابستگی خارجی رها شود و دنباله روی رویکرد مبتنی بر تجزیه یا تشدید درگیری ها و اختلافات نباشد.
خلاصه اینکه پس از اقرار به شکست رویکردهای سابق، نباید به ماجراجویی ها و تصمیمات سیاسی ناپخته ادامه داد و راه حل را نباید در واشنگتن بلکه باید در داخل اردن و همکاری های سیاسی برای ناکام گذاشتن توطئه های خارجی و رویارویی با چالش های داخلی جست.

(Visited 39 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید