تاریخ: ۱۰:۰۰ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
بن سمان بیشتر از همیشه تحت فشارهای داخلی و خارجی

هاآرتص (اسرائیل)

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی اخیرا شرایط دشواری داشته است. همه جا و هر گوشه, سایه جمال خاشقجی روزنامه نگار کشته شده و تبعیدی سعودی است که اکتبر گذشته در کنسولگری عربستان در شهر استانبول کشته شد.
آخرین ضربه به محمد بن سلمان به گزارش هفته قبل نیویورک تایمز بر می گردد که نشان می داد سازمان مشهور استعدادیابی ”ویلیام موریس اندیور (William Morris Endeavor)“ سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیون دلاری ولیعهد سعودی را به وی عودت داده است. این سرمایه گذاری می توانست به توسعه این سازمان کمک زیادی کند و از سوی دیگر نیز به تلاش های عربستان برای تنوع دادن به منابع درآمدی خود یاری رساند.
تنها یک سال قبل بود که در مراسمی که یکی از مدیران این سازمان به نام ”آری امانوئل“ به افتخار محمد بن سلمان ترتیب داده بود افرادی از قبیل جف بزوس مدیر آمازون و رابرت ایگر مدیر ارشد دیزنی در فهرست مهمانان قرار داشتند. این مراسم شخصیت های معروف زیادی را گردهم آورد که با محمد بن سلمان دست می دادند. آری امانوئل برادر راهم امانوئل رئیس دفتر کارکنان کاخ سفید در دوره باراک اوباما است. وی در شرایط فعلی شهردار شیکاگو است.
آری امانوئل معروف است که یک مدیر غیر احساسی و جدی است. وقتی فردی مثل او تصمیم می گیرد چنین سرمایه گذاری بزرگی را رد کند, وی به احتمال زیاد درک کاملی از این مطلب دارد که رابطه با محمد بن سلمان چه اندازه ضربه وارد خواهد کرد.
ریچارد برانسون بنیانگذار و مدیر اجرایی ارشد ویرجین گروپ نیز طرح سرمایه گذاری خود در شهر تاریخی العلا عربستان را لغو کرد. محمد بن سلمان قصد داشت در این شهر موزه تمدن عرب و نیز برخی سایت های فرهنگی دیگر را افتتاح کند. هفته قبل نیز ۳۶ کشور از جمله ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا با امضای بیانیه ای نقض حقوق بشر در عربستان سعودی و بازداشت فعالان حقوق بشر را این کشور محکوم کردند. در این بیانیه از رهبران سعودی خواسته شد با کمیته تحقیق سازمان ملل درباره قتل خاشقجی همکاری کنند.
هیات مدیره اپرای معروف میلان در ایتالیا تصمیم مدیر ارشد این اپرای را برای انتصاب شاهزاده بندر بن عبدالله بن فرحان وزیر فرهنگ عربستان را به عنوان عضو هیات مدیره رد کرد. الکساندر پریرا مدیر اپرای لاسکالا میلان نیز گفته دلیل وی برای دعوت از وزیر فرهنگ عربستان به این گروه آن بود که وی وعده داده بود ظرف پنج سال پانزده میلیون دلار کمک خواهد کرد.
وزیر فرهنگ سعودی همان فردی بود که نقاشی ”سالواتور موندی“ داوینچی را با رقم قابل توجه ۴۵۰ میلیون دلار خریداری کرده بود. وی ظاهرا این نقاشی را برای محمد بن سلمان خریداری کرد ولی به صورت علنی گفت این خرید برای موزه لوور ابوظبی صورت گرفته است.
عربستان سعودی با احتمال تصویب قانونی فدرال در آمریکا روبرو است که فروش تسلیحات آمریکایی را به این کشور به سبب احتمال به کار برده شدن آنها در یمن ممنوع می کند. آلمان نیز اعلام کرده است ممنوعیت فروش سلاح به عربستان سعودی را تا پایان ماه مارس تمدید کرده است.
ولیعهد سعودی حتی در داخل عربستان نیز یک تهدید به شمار می رود و بنا به گزارش روزنامه گاردین شکافی میان وی و پدرش سلمان پادشاه عربستان ایجاد شده است. این شکاف بعد از آن ایجاد شد که این ظن و گمان ایجاد شد که محمد بن سلمان در حال برنامه ریزی برای برکناری پدر خود است.
پادشاه عربستان همچنین از تصمیم محمد بن سلمان برای انتصاب ریما بنت بندر بن سلطان به عنوان سفیر عربستان در واشنگتن و نیز انتصاب خالد برادر ولیعهد به عنوان معاون وزیر دفاع ناراضی است. خالد در زمان وقوع قتل خاشقجی سفیر عربستان در واشنگتن بود و بر اساس اعلام سازمان های اطلاعاتی آمریکا فردی است که به روزنامه نگار مقتول توصیه کرده بود به کنسولگری عربستان در استانبول برود و این به این معنی است که وی در این قتل دست داشته است.
زمانی که پادشاه عربستان در این کشور حضور نداشت محمد بن سلمان در غیاب وی انتصاباتی را انجام داد و شخص پادشاه از طریق رسانه ها در جریان این امر قرار گرفت. به صورت رسمی ولیعهد این اختیار را دارد که این قبیل انتصابات را انجام دهد ولی انتصاباتی در این حد از اهمیت معمولا با دستور پادشاه و با علم و آگاهی وی صورت می گیرد.
اعضای کنگره آمریکا نیز از دونالد ترامپ خواسته اند درباره قتل روزنامه نگار سعودی تحقیقات کند. این امر نیز می تواند تله ای برای محمد بن سلمان باشد. ترامپ در ماه نوامبر سال قبل فرد مورد نظر خود را برای سفارت آمریکا در ریاض معرفی کرده است. جان ابی زید ژنرال بازنشسته امریکایی که برای این سمت در نظر گرفته شده است در یکی از جلسات بررسی کنگره آمریکا هدف خود را حفظ روابط آمریکا و عربستان اعلام کرده است.

(Visited 32 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید