تاریخ: ۸:۰۰ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
اوج تنش ها در روابط عربستان و امارات

روزنامه الشرق (قطر)

­سردبیر روزنامه اماراتی الخلیج فاش کرد در روابط امارات عربی متحده با عربستان سعودی تا چه اندازه بی اعتمادی وجود دارد.
روزنامه اماراتی الخلیج در سرمقاله امروز از نگرانی های ابوظبی درخصوص وقوع هرگونه آشتی در منطقه خلیج [فارس] بدون در نظرگرفتن امارات عربی متحده ابراز نگرانی کرده و از وجود شکاف عمیق در روابط ریاض با امارات خبر داد.
در سرمقاله الخلیج به قلم حبیب الصایغ سردبیر این روزنامه برای نخستین بار اشاره شد امارات نگران پشت کردن عربستان سعودی به این کشور و اقدام یکجانبه برای پایان دادن به بحران و تحریم [قطر] بدون رایزنی با امارات است. الخلیج ادعا کرد؛ یکی از خبرگزاری های ایران خبری از کاهش بحران میان دوحه و ریاض  و تلاش برای حل این مسئله منتشر کرده است. به همین علت این روزنامه به هذیان گوئی پرداخته است و انور قرقاش [وزیر مشاور در امور خارجی امارات] و عبدالخالق مشاور ولیعهد ابوظبی نیز نتوانسته اند خویشتن داری کنند و به بازنشر این سرمقاله پرداخته اند.
دنبال کنندگان این موضوع از اینکه قرقاش این سرمقاله را در حساب رسمی خود در توئیتر بازنشر داده است ابراز شگفتی کرده اند زیرا مبنای آن، اخبار غیر رسمی است. این مسئله نشان می دهد پیام های این مقاله که حاکی از نگرانی امارات از حرکت ریاض در مسیر صحیح برای ایجاد اتحاد میان کشورهای خلیجی و پایان دادن به بحران در این منطقه است همان نگرانی مقامات رسمی ابوظبی است.
این نوع واکنش قرقاش و عبدالخالق نشان می دهد ابوظبی در هرگونه توافقی مشارکت دارد و به عربستان سعودی این پیام را فرستاده است که در بحران خلیج [فارس] متحد اصلی اش است. پس از علنی شدن اختلافات سعودی و امارات که ناشی از افزایش طمع ورزی های امارات به ثروت های یمن و رفتار اشغالگرانه این کشور در یمن و تشکیل نیروی شبه نظامی برای جنگ با ائتلاف خودشان و حمایت از جدائی طلبان جنوب یمن بود، آنها خاطرنشان کرده اند درباره موضوع یمن متحد ریاض هستند.
علیرغم آنکه ابوظبی می گوید «راه حل در ریاض است» اما نویسنده سرمقاله الخلیج تاکید می کند بدون امارات دستیابی به راه حل ناممکن است. وی اساساً از دو کشور دیگر یعنی مصر و بحرین که در تحریم قطر مشارکت دارند نامی نمی برد. الصایغ فقط از امارات و عربستان سعودی سخن می گوید و به این شکل نشان می دهد طمع ورزی های امارات در یمن چگونه منجر به شکاف و بحران اعتماد میان آنها شده است.
سرمقاله الخلیج همچنین نشان دهنده میزان وحشت امارات عربی متحده است. زیرا بدون ابهام این پرسش را مطرح می سازد که؛ توافق با سعودی بدون امارات؟.. نه شرایط و اوضاع چنین امکانی را می دهد…نه عقل و منطق… و نه همکاریهای مقدس مربوط به یمن و کشورهای دیگر.
الخلیج در واقع با اشاره به پرونده یمن به اختلافات با ریاض و باج خواهی های امارات اشاره می کند و به همین علت خواستار توقف هرگونه مصالحه [با قطر] می شود.
سرمقاله الخلیج همچنین وحشت امارات را از بازیابی جایگاه ریاض در منطقه خلیج [فارس] و از بین رفتن آثار بحران نشان می دهد. اکنون همه جهان می دانند این بحران ساختگی است و امارات عامل اصلی آن است که با هک کردن خبرگزاری قطر و باج خواهی برای تقسیم میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ این بحران را به وجود آورده است.
نویسنده این مقاله که دچار آشفتگی آشکاری است خود درباره صحت گزارشی که به نقل از یک خبرگزاری ایرانی نقل می کند و برمبنای آن سرمقاله خود را نوشته است ابراز تردید می کند. این مسئله نشان می دهد ابوظبی… با ارسال علامت هایی برای ریاض می خواهد مانع از بازیابی جایگاه عربستان در منطقه خلیج [فارس] شود.

(Visited 79 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید