تاریخ: ۱۰:۳۹ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
نقطه اتصال روابط آمریکا و عربستان سعودی دوستی کوشنر با ولیعهد عربستان است

گاردین

اکثریت دموکراتها در کنگره آمریکا در حال برملا کردن مواردی است که دولت دونالد ترامپ از همان ابتدا به عربستان سعودی لطف کرده است.
در گزارشی که ماه گذشته در بین دیگر خبرها گم شده بود، دموکراتهای مجلس نمایندگان آمریکا تشریح کردند که چطور مقامات دولت ترامپ از جمله مایکل فلین و جرد کوشنر تلاش کردند تا فن آوری ساخت نیروگاه برق هسته ای را در اختیار عربستان سعودی قرار دهند. این امر می تواند عربستان سعودی را در مسیر ساخت سلاح هسته ای قرار دهد و خاورمیانه ( غرب آسیا) را بیشتر بی ثبات کند.
کوشنر به عنوان داماد و مشاور ترامپ در برقراری روابط میان ترامپ و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان نقش داشته است. در حال حاضر دوستی کوشنر و محمد بن سلمان مرکز ثقل روابط عربستان و آمریکا است و یکی از دلایلی است که ترامپ تلاش می کند تا از ولیعهد عربستان در مورد قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی حمایت کند.
پروژه فروش نیروگاه برق هسته ای به عربستان سعودی در اواخر سال ۲۰۱۶ و در دوره انتقال ریاست جمهور جدید آغاز شد. حتی بعد از اینکه مایکل فلین، اولین مشاور امنیت ملی ترامپ در فوریه ۲۰۱۷ اخراج شد، بقیه مقامات کاخ سفید با وجود اعتراض وکلای دولت که نگران بودند این پیشنهاد ممکن است قوانین آمریکا را در خصوص منع اشاعه هسته ای نقض کند، احیا کردند. این طرح هنوز هم مطرح است. دونالد ترامپ ماه گذشته با مدیران چندین شرکت خصوصی تولید کننده برق هسته ای که خواستار همکاری برای ساخت نیروگاه برق هسته ای در خاورمیانه ( غرب آسیا) بودند دیدار کرد.
طبق گزارش ۲۴ صفحه ای کمیته نظارت و اصلاحات مجلس نمایندگان، درحالیکه بیشتر توجه ها به نقش فلین معطوف شده است کوشنر درگیر تضاد منافع مربوط به پروژه نیروگاه هسته ای عربستان است. یکی از طرفهایی که می تواند در توافق هسته ای با عربستان ذینفع باشد شرکت وستینگهاوس الکتریک است که صاحب آن شرکت املاکی است که به کوشنر و خانواده اش برای خرید دفتر کار در منهتن کمک کرده است.
دوستی میان کوشنر و محمد بن سلمان پیامدهایی برای سیاست آمریکا دارد.ترامپ ضرب الاجل ماه گذشته برای ارائه گزارش به کنگره در خصوص نقش ولیعهد عربستان در قتل جمال قاشقجی را نادیده گرفت. اما همانند اقدامات دیگر ترامپ برای حمایت از ولیعهد عربستان این اقدام هم نتیجه منفی به همراه خواهد داشت. ترامپ با حمایت سرسختانه از محمد بن سلمان این بحران را تشدید کرده و موجب شده تا کنگره پاسخ شدیدتری بدهد.
کمی بعد از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، ولیعهد عربستان و مشاورانش کوشنر را به عنوان راهی برای نفوذ به دایره نزدیکان ترامپ انتخاب کردند. آنها می دانستند که کوشنر به دلیل روابط تجاری، عدم آگاهی از خاورمیانه و اشتیاق برای مذاکره برای توافق صلح میان اسرائیل و فلسطینیان آسیب پذیر است.
کوشنر در مارس ۲۰۱۷ توانست مراسم رسمی نهاری با حضور ترامپ و ولیعهد عربستان در کاخ سفید ترتیب دهد. او ترامپ را متقاعد کرد که در ماه مه ۲۰۱۷ در اولین سفر خارجی اش به عربستان سعودی برود.
همزمان با  سفر مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به عربستان در ۱۶ اکتبر ( ۲۴ مهر) سعودی ها ۱۰۰ میلیون دلار برای کمک به برقراری ثبات در بخش های آزاد شده سوریه از دست تروریستهای تکفیری صهیونیستی داعش به دولت ترامپ دادند. زمان پرداخت این پول این پیام را برای ترامپ داشت که اگر ترامپ در خصوص بحران ایجاد شده بر سر قتل خاشقجی همکاری کند، عربستان سعودی به تعهدات مالی و تجاری اش در مقابل آمریکا  همچنان پایبند خواهد بود.

(Visited 38 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید