تاریخ: ۸:۵۳ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
پاشینیان مناقشه قره باغ را به خاک ایران کشاند

میخائیل بلیایف

وستی کافکازا (روسیه)


سفر نخست وزیر ارمنستان به جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ٢٨ – ٢٧ ماه فوریه، تاثیرات بسیاری زیادی را به همراه داشته است. از نتایج اصلی این دیدار می توان به عقد دو یادداشت تفاهم در زمینه همکاری متقابل اشاره کرد: همکاری میان وزارت توسعه اقتصادی ارمنستان با سازمان ملی استاندار ایران و همکاری میان وزارت توسعه اقتصادی ارمنستان با سازمان توسعه تجارت ایران.
می بایست خاطر نشان کرد که مقامات ایرانی و ارمنی از امکان افزایش حجم ارسال گاز ایران به ارمنستان و حتی، امکان ترانزیت گاز ایران از طریق خاک ارمنستان به گرجستان سخن گفتند. در جامعه کارشناسی ارمنستان، پیوسته، از انتقال گاز ایران از طریق ارمنستان سخن گفته می شود. این سخنان بعد از آن ایراد شد که در سال ٢٠٠٧ میلادی، خط لوله گاز رسانی میان ارمنستان و ایران راه اندازی شد. اما، مساله این است که نرخ باب طبع تهران مناسب ارمنستان نیست. در چنین شرایطی، گفتگوها درباره ترانزیت گاز ایران به گرجستان به دور از واقعیت می نماید.
در این سفر، نخست وزیر ارمنستان به هدف اصلی خود دست یافت: او موفق شد، به مردم ارمنستان نشان دهد که موضعش در قبال مساله قره باغ تند است و تغییری نکرده است. اما، باید گفت که سفر پاشینیان به تهران با حاشیه هایی نیز همراه بود. او در باشگاه فرهنگی و ورزشی آرارات تهران که ویژه ارامنه است، حضور یافت. در مراسم سخنرانی نخست وزیر ارمنستان در این باشگاه تابلویی با ادعای مالکیت ارمنستان بر منطقه قره باغ نصب شده بود که وی با جمعیتی از مردم ارامنه در مقابل آن عکس سلفی انداخت. انتشار این تصویر واکنش منفی جمهوری آذربایجان، آذربایجان ایران و ترکیه را به همراه داشت. در این زمینه برخی از کاربران فضای مجازی نیز به این اقدام نخست وزیر ارمنستان واکنش نشان دادند.
البته، باید گفت که در برنامه ریزی این سفر به چند مورد مهم توجه لازم نشده بود: مصادف بودن روز آغاز این سفر با سالروز قتل عام خوجالی جمهوری آذربایجان و سخنرانی غیر معمول نخست وزیر ارمنستان در جمع ارامنه ایران. در مورد قتل عام خوجالی باید گفت که در سال ١٩٩٢ میلادی، ارتش ارمنستان به کمک یگان ٣٦٦ روسیه صدها نفر از مردم این شهر را به بدترین روش به قتل رساندند. از این رو، روز ٢٧ ماه فوریه، روز یادبود قتل عام خوجالی است و در جمهوری آذربایجان و کشورهای دیگر به مناسبت این روز مراسم هایی برگزار می شود.

(Visited 78 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید