تاریخ: ۱۱:۰۰ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
ایران فقط به شرطی که آمریکا به توافق هسته ای بازگردد حاضر به گفتگو است

تام اوکانر

نیوزویک (امریکا)


آقای حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفت، حاضریم به میز مذاکره با آمریکا بازگردیم مشروط بر اینکه آمریکا ابتدا به توافق هسته ای بازگردد.
رئیس جمهور ایران که در جمع مقامات محلی در استان گیلان سخنرانی می کرد گفت تا کنون هشت بار با مقامات آمریکایی تماس داشته و به آن ها یادآور شده ام که ما حاضریم که به میز مذاکره باز گردیم اما با این شرط که امریکا به توافق هسته ای باز گردد.
آقای روحانی گفت من واهمه ای از گفتگو ندارم و ایران در این زمینه از تجربه لازم برخوردار است و حتی در دادگاه های بین المللی در مواردی بر آمریکا پیروز شده است. وی گفت ما در برابر آمریکا پیروز بوده و از جنگ نیز هراسی نداریم.
ترامپ پس از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته ای و برقراری تحریم های شدید علیه ایران گفت تردیدی ندارم که با ایرانی ها دیدار خواهم کرد البته اگر آن ها خواستار دیدار باشند. ترامپ در مصاحبه مطبوعاتی خود در ماه مه سال گذشته گفت برای مذاکره با ایران هیچ پیش شرطی نداریم و مذاکره هر زمان که آن ها بخواهند می تواند صورت گیرد. وی گفت مذاکره با ایران هم برای آمریکا، هم برای ایران و هم برای جهان خوب است.
تا کنون در دوران زمامداری ترامپ هیچ گونه دیداری بین مقامات دو کشور صورت نگرفته است و رئیس جمهور ایران ادعای ترامپ مبنی بر درخواست مقامات ایران برای دیدار و گفتگو با مقامات آمریکایی در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دسامبر گذشته را تکذیب کرد. ترامپ چند ساعت پس از مطرح کردن چنین ادعایی، در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل به شدت از ایران انتقاد کرد.
در همان روز، مایک پمپئو وزیر خارجه و جان بولتون مشاور امنیتی کاخ سفید همایشی از مقامات کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و اسرائیل در نیویورک سازماندهی کردند تا ائتلافی بر ضد ایران تشکیل دهند و همین نشست نیویورک بود که مقدمه کنفرانس ورشو را فراهم آورد.
با وجود تلاش های دولت ترامپ برای جلب حمایت بین المللی علیه ایران دیگر، امضا کنندگان توافق هسته ای یعنی روسیه، انگلیس، آلمان و فرانسه همچنان به این توافق پایبندند و تلاش می کنند تا تحریم های آمریکا را دور بزنند.

(Visited 54 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید