تاریخ: ۱۳:۰۰ :: ۱۳۹۷/۱۲/۱۵
تحولات الجزیره

اولریش اشمید

نویه زوریشر سایتونگ (سوئیس)

روز شنبه در حالی که عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور الجزایر ۸۲ ساله شد و طبقه نخبگان سیاسی از او با عنوان “متحد کننده ملت” ستایش می کردند، ده ها هزار نفر در خیابان هاعلیه رئیس دولت و دولت منسوخی که او‌ نماینده آن است، تظاهرات می کردند. این اعتراضات بزرگترین تجمع مردمی در این کشور واقع در شمال آفریقا طی دهه های گذشته می باشد.
تاکنون این تظاهرات که توسط گروه های دانشجویی برگزار شده اند، تا حدودی صلح آمیز می باشند. تظاهرکنندگان افرادی جوان، سکولار و تحصیل کرده هستند و جنبش آنان قیامی اسلامی نیست. اما اغلب این تظاهرات به درگیری با پلیس منجر می شوند که سعی دارند با استفاده از گازهای اشک آور و گلوله های پلاستیکی مردم تظاهرکننده را متفرق کنند.
علاوه بر پایتخت، در شهرهای دیگر الجزایر مانند اران، قسطنطنیه و بویره مردم به خیابان ها ریخته اند. دولت الجزیره به منظور ممانعت از ارتباط مردمی با هدف برگزاری تجمع های اعتراضی، شبکه های مخابراتی را موقتا مسدود کرده است.
همانند سایر موارد مشابه، فهرست خواسته های مردم روز به روز افزایش می یابد. بسیاری از روزنامه نگاران به مردم پیوسته و خواستار آزادی رسانه ها و حقوق دمکراتیک شده اند. این احتمال وجود دارد که اگر حداقل تعدادی از این خواسته ها محقق نشوند، به زودی خواسته های بیشتر و رادیکال تری مطرح خواهند شد.
خواسته اصلی تظاهرکنندگان همواره انصراف بوتفلیقه از نامزدی دوباره در انتخابات می باشد. اما این خواسته نشانه کمبود احساسات ملی گرایانه یا سرکشی نیست، بلکه بر پایه منافع سیاست کشور می باشد: این باور گسترده وجود دارد که او فقط عروسک و بازیچه دست قدرت های مخفی می باشد.
اگرچه شروع این تظاهرات ناگهانی بوده، اما هیچ کس را غافلگیر نکرده است. از دهه ها پیش، شهروندان از حکومت بی کفایت و فاسد این کشور رنج می برند. سکوت و آرامش نسبی آنها در مقایسه با سایر کشورها، ناشی از خاطرات تلخ جنگ داخلی خشونت آمیز و ثبات نسبتا طولانی وضعیت افتصادی می باشد. کسانی که امروزه به خیابان ها می روند، وقایع جنگ استقلال و جنگ داخلی را تجربه نکرده اند و در نتیجه بیش از نسل پیشین جری و آماده تلاش برای تغییر هستند. به نظر می رسد بهار عربی بالاخره به الجزایر نیز رسیده است.
این که آیا بوتفلیقه واقعا کنار خواهد رفت، به تصمیم سردمداران قدرت بستگی دارد که انجمنی سری متشمل بر مقامات ارشد نظامی و غیرنظامی، سرویس های امنیتی و سرمایه داران می باشند. بر اساس ارزیابی ها سعید بوتفلیقه، برادر جوان تر عبدالعزیز بوتفلیقه نیز در این انجمن نقشی مهم و برجسته ایفا می کند. اگرچه روز شنبه بوتفلیقه مدیر کمپین انتخاباتی خود را برکنار کرد، اما این اقدام وی را نمی توان حتی نشانه ای مبنی بر عقب نشینی دانست و قادر نخواهد بود معترضان را راضی و آرام کند. به نظر می رسد نخبگان هنوز هم وخامت اوضاع را کاملا درک نکرده اند.
البته همچنان این امکان وجود دارد که اگر طبقه نخبگان به این نتیجه برسند که کنار گذاشتن رییس جمهور می تواند در نهایت به نفع آنان باشد، از حمایت از او دست بکشند. جای تردیدی نیست که سیاستمداران بی شماری وجود دارند که حاضرند وارد صحنه شده و جای خالی بوتفلیقه را پر کنند.

 

(Visited 24 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید