تاریخ: ۱۱:۰۰ :: ۱۳۹۷/۱۲/۱۵
ایران خود را مجهز به رمزارز می کند تا تحریم ها را به چالش بکشد

آندره آ موراتوره

ایل جورناله (ایتالیا)


در ماه ژانویۀ امسال ایران منع استفاده از بیت کوین (ارز دیجیتال) و سایر رمزارزها را برداشت تا با شرکای خارجی خود تجارت کند و خود را آمادۀ استفاده از آن برای تجارت جهانی با به اصطلاح “Version ٠,٠”  می کند یعنی یک چارچوب قانونی برای ساماندهی و تعیین معیارها و فضای مانور در استفاده از این ارزها.
در طرح ایران به منظور شکستن انزوای مالی اعمال شده توسط آمریکا، ایجاد یک رمزارز دولتی یعنی رمزریال پیش بینی شده است تا به وسیلۀ آن معامله با شرکای تجاری راهبردی امکان پذیر گردد.
پیش از این ونزوئلای مادورو با «پترو» راه رمزارز را به عنوان حربۀ واکنش در برابر تحریم های تجاری خارجی را پیموده بود لیکن ایران قصد دارد پا را فراتر نهاده و به وابسته نمودن پول مجازی اش به یک مادۀ اولیه مانند نفت بسنده نکند بلکه بر استفاده از آن به عنوان ابزار پرداختی تقریباً رسمی انگشت نهد.
رمزارز ملی که ایران در ماه اوت رونمایی کرد از سوی ریال حمایت خواهد شد لیکن اخلال در آن امکان پذیر نخواهد بود همان گونه که در مورد بیت کوین رخ داده بود.
این گزینه ممکن است قدرت رمزارز را تضعیف نماید لیکن تهران به ویژه بعد از آنکه نهادهایش در سال ٢٠١٨ از چرخۀ بانکی سوئیفت خارج شد، ناگزیر است به آن تن دهد. نخستین ویژگی مبادلات با استفاده از رمز ارز امکان دور زدن بانک ها به عنوان واسطه در مبادلات است.
لازم به ذکر است که استفاده از رمزارز برای انجام مبادلات در داخل کشور همچنان ممنوع باقی می ماند گرچه بیت کوین در نسخۀ ایرانی اش هم اکنون به طور روزانه مبادلاتی به ارزش ١٠ میلیون دلار ایجاد می کند. والدین بیش از پیش به فرزندان خود در خارج از کشور کمک هایشان را انتقال می دهند و شرکت های کوچک و متوسط از این فناوری استفاده می کنند. جوانان نیز فرصت های شغلی بی سابقه ای را در عرصۀ بین المللی پیدا می کنند.
بنابراین ایران بر رمزارز انگشت نهاده تا بتواند در نظام جهانی به بقای خود ادامه دهد. در واقع می توان گفت که این گزینه بیشتر حاصل یک روحیۀ قابل درک بقا است تا یک راهبرد طولانی مدت. چنانچه در کوتاه مدت این راه بتواند تهران را نجات دهد، سقوط واحد پولش و در حاشیه قرار گرفتن بخش مالی اش در درازمدت ممکن است باعث تشدید مشکلات مالی جمهوری اسلامی گردد.

(Visited 46 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید