تاریخ: ۱۲:۲۰ :: ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
چرا اوضاع پیرامون ایران تا این حد ارمنستان را نگران می کند؟

وستی کافکازا (روسیه)


یک ماه پیش از سفر نیکلای پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، به ایران، خبر سفر وی منتشر شده بود. به رغم تمانی فراز و نشیب ها در زندگی سیاسی ارمنستان، این کشور با دقت، رویدادهای پیرامون ایران را که یکی از یاران مهم ارمنستان است، پیگیری می کند. با توجه به وضعیت بین المللی دشوار حاکم که به خاطر فشار تحریم ها بر ایران است، ایروان معتقد است که روابط ارمنستان – ایران باید در مقوله وسیع تری بررسی شود. برای نمونه، ارمنستان به فعالیت های خود در راستای فائق آمدن بر انزوای اقتصادی ناشی از مناقشه قره باغ ادامه می دهد.
در میان مسائلی که در تهران بحث و بررسی شد، می توان به مساله ازسرگیری روابط دو جانبه و همچنین، اجرای پروژه های ناتمام اشاره کرد. ایروان امید بسیاری به تحقق قرارداد پیرامون تشکیل شعاع تجاری آزاد میان ایران و اتحاد اقتصادی یورو آسیا بسته است که امکانات جدیدی را برای افزایش حجم مبادلات تجاری و فعال سازی روابط تجاری فراهم خواهد ساخت. در زمینه ای از روندهای سیاسی پیچیده در دولت ارمنستان، تلاش می شود تا با تکیه بر جذب سرمایه گذاری ها از سوی تمامی جهان، سیاست اقتصادی خوبی در پیش گرفته شود. اکثر ارمنی های ایرانی تابعیت دو کشور را دارند و از روابط میان ارمنستان و ایران حمایت می کنند. در میان آنان، تولید کنندگان، نمایندگانی از بیزینس خرده و متوسط حضور دارند که خواهان راه اندازی کار و فعالیت خود در خاک ارمنستان نیز هستند. براساس گزارشات رسانه های گروهی ارمنستان، سطح مبادلات تجاری میان ایران و ارمنستان ٣٦٣,٦ میلیون دلار است و نسبت به سال ٢٠١٧ میلادی، ٤٠.٥ درصد افزایش داشته است.
در پایان روز نخست سفر به تهران، نیکلای پاشینیان با جامعه ارامنه ایران دیدار کرد. تهران و ایروان همچنین، همکاری های متقابل سه جانبه و چهار جانبه را بررسی می کنند. ارمنستان تنها شعاع ارتباطی زمینی میان ایران و کشورهای اتحادیه یورو آسیا است. تهران به بهبود ارتباطات تجاری – ترانزیتی با اروپا نیاز دارد و برای این منظور، احتمال دارد، از امکانات ترانزینی ارمنستان، گرجستان و روسیه کمک بگیرد. موفقیت در روابط چهار جانبه، برای ایران امکان ورود به بنادر دریای سیاه را فراهم خواهد ساخت که باعث توسعه همکاری ها در چارچوب محور ایران – قفقاز – اروپا خواهد شد. در صورت تحقق این پروژه ها، اعتبار اقتصادی ارمنستان در منطقه افزایش خواهد یافت و باعث ازسرگیری طرح قدیمی احداث خط لوله تبریز – مگری و همچنین، احداث کارخانه فراوری نفتی در مگری خواهد شد. به احتمال زیاد، دولت ایران از دیدار با نخست وزیر ارمنستان، ایراد سخنان مشخص در رابطه با حل و فصل مساله قره باغ را انتظار داشته است. تهران به دنبال حل و فصل این مناقشه است. زیرا، تحریم های اعمالی علیه ایران باعث کاهش فروش نفت ایران در بازار جهانی شده است و تهران با جدیت، مساله مسدود کردن تنگه هرمز را بررسی کند. از این رو، تهران می خواهد در منطقه قفقاز جنوبی اوضاع با ثبات باشد. در این میان، دولت ایران خواهان حل و فصل مساله قره باغ از راه جذب بازیکنان منطقه ای و بدون مشارکت امریکا و اتحادیه اروپا است.
در نهایت، ایران در آستانه موج مرحله ای از رویارویی ها با امریکا، به دشواری می تواند سرمایه گذاران بین المللی را به اجرای پروژه های منطقه ای خود در قفقاز جنوبی جذب کند. از این رو، یکی از اهداف سفر پاشینیان به ایران – اطمینان دادن به تهران در احترام گذاشتن ایروان به حفظ همکاری های راهبردی بود. با توجه به فعالیت آذربایجان در بازار انرژی برق ایران و تلاش باکو برای ایجاد شرایط سودآورتر در چارچوب پروژه های انرژی و ترانزیتی، ایروان باید به توافق های مشخصی در رابطه با پروژه های مشترک اقتصادی با ایران دست یابد.  

(Visited 103 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید