تاریخ: ۱۳:۴۷ :: ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
نیت ارمنستان برای تبدیل شدن به کشور ترانزیتی برای گاز ایران

وستی کافکازا (روسیه)


ارمنستان می خواهد گاز طبیعی ایران را خریداری کند. نیکلای پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، بعد از دیدار با [آقای] حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، که طی آن، از همکاری ها میان تهران و ایروان در عرصه انرژی سخن گفته شد، این خبر را اعلام کرد. [آقای] روحانی خاطر نشان کرد که ایران برای افزایش حجم ارسال گاز به ارمنستان آمادگی دارد. رئیس جمهور ایران گفت: «ما همچنین، برای برقراری همکاری های سه جانبه در راستای صادرات گاز به گرجستان آمادگی داریم».
در صورت تحقق توافقنامه همکاری در عرصه ترانزیت گاز ایران از طریق ارمنستان به گرجستان، مباحثات جدی آغاز خواهد شد. ارمنستان ناگزیر خواهد شد، کنترل بر عرصه گازی خود را از روسیه پس بگیرد. به موازات آن، ایروان و تفلیس ناگزیر خواهند شد، با امریکا که در ماه نوامبر سال گذشته، مجددا، تحریم های سخت را علیه ایران اعمال کرد، وارد درگیری شوند. ارمنستان برای همکاری با ایران و تبدیل شدن به کشور ترانزیتی برای گاز ایران آمادگی دارد. از نقطه نظر روابط دو جانبه و منطقه ای، تشکیل کوریدور انرژی بسیار پر اهمیت است. نه [آقای] روحانی و نه، پاشینیان نگفتند که آیا گرجستان در مباحثات پیرامون این موضوع شرکت داشته است، یا خیر.
برای نخستین بار در سال ٢٠١٦ میلادی، زمانی که شرکت ملی گاز ایران از عقد قرارداد با دولت گرجستان سخن گفت، مساله صادرات احتمالی گاز ایران به گرجستان مطرح شد. اما، بعدها، تفلیس این خبرها را رد کرد و تاکنون نیز وجود توافق گازی با ایران را تائید نکرده است. اگر این طرح تحقق یابد، در آنصورت، در بازار گازی گرجستان رقابت ایجاد خواهد شد. در حال حاضر، گرجستان فقط از آذربایجان گاز دریافت می کند. از لحاظ فنی، ارسال گاز از ایران و از طریق ارمنستان به گرجستان ممکن است، زیرا خط لوله گاز رسانی موجود می باشد. اما، برخی موانع فنی و سیاسی مطرح است که باید حل و فصل شوند. خط لوله ای که گرجستان را به ارمنستان وصل می کند، بخشی از خط لوله دوران شوروی است که در حال حاضر، گاز روسیه را به ارمنستان ارسال می کند. برای صادرات گاز ایران به گرجستان از طریق این خط لوله، به تغییر مسیر خط لوله و امتناع واردات گاز از روسیه نیاز است. در چنین شرایطی، ارمنستان باید امتناع از گاز روسیه را با افزایش واردات از ایران جبران کند. از لحاظ تئوری، احتمال دارد، تجارت میان ایران و گرجستان از طریق معامله سوآپ انجام گیرد که براساس آن، روسیه حجم مشخصی از گاز را به گرجستان ارسال خواهد کرد و ایران نیز همان حجم از گاز را به ارمنستان. در اجرای این روند دیگر نیازی به تغییر مسیر خط لوله نخواهد بود. از لحاظ فنی، این گزینه ها محتمل هستند، اما به حمایت از سوی مسکو و واشنگتن نیاز است. گفتنی است که ایروان با شرکت «گاز پروم» که بیش از ٨٠ درصد از بازار گاز این کشور را در اختیار دارد و نرخ گاز را برای این کشور افزایش داده است، اختلافاتی دارد.

(Visited 61 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید