تاریخ: ۱۲:۲۱ :: ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
تعیین سیاست خارجی امریکا در قبال تهران

وستی کافکازا (روسیه)


در روز ١١ ماه فوریه در ایران، جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد. بوریس دولگوف، کارمند علمی ارشد مرکز مطالعات کشورهای عربی و اسلامی در انستیتوی خاور شناسی آکادمی علوم روسیه، معتقد است: «این رویداد اوضاع منطقه، سیاست جهانی، جهان اسلام و موازنه نیروهای سیاسی در عرصه جهانی را تغییر داد». بوریس دولگوف گفت: «در نتیجه پیروزی انقلاب اسلامی، رحکومت جدید تشکیل شد که راه جدید توسعه را ترسیم کرد. اصول مطرح شده از سوی آیت الله خمینی (ره) و هوادارانش هنوز نیز اجرا می شود. ایران به رغم فشارهای امریکا و متحدانش در حال توسعه است. ایران به مرکز نیروی منطقه تبدیل شده است که بر سیاست جهانی تاثیر گذار است. رژیم ایران موفق شده است، با فشار خارجی و تحریم ها مقابله کند و جامعه را متحد و یکپارچه و اقتصاد کشور را پابرجا نگه دارد. در حال حاضر، ما در ایران شاهد مشکلات بزرگی مانند آن چه که در کشورهای توسعه یافته و دموکراتیک وجود دارد، نیستیم».
ایرینا فدوروا، کارمند علمی ارشد مرکز مطالعات کشورهای خاور نزدیک و خاور میانه، معتقد است: «مورخان انقلاب ایران را با انقلاب سال ١٩١٧ میلادی در روسیه مقایسه می کنند. اوضاع بین المللی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به شدت تغییر کرد. اگر انقلاب اسلامی در ایران پیروز نمی شد، اوضاع امروز در جهان کاملا متفاوت بود. حکومت ایران بعد از رسیدن به قدرت، بلافاصله، مشی خارجی کشور را تغییر داد. اگر مشی پیشین باقی مانده بود، در آنصورت نیروهایی که مخالف رژیم اسلامی بودند، می توانستند، موفق تر عمل کنند». به گفته وی، سیاست خارجی ایران بر پایه سر دادن شعارهایی در ضدیت با نیروهای دشمن و انتقال انقلاب اسلامی به دیگر کشورها است. ایران از گروهک های شیعه در کشورهای عربی حمایت می کند. این کارشناس معتقد است: «مشی ضد امریکایی ایران به صورت ریشه ای، روابط با امریکا را تغییر داده است. در دوران رژیم شاه، امریکا متحد ایران بود. در دوران کنونی نیز امریکا تعیین کننده سیاست خارجی ایران است، فقط با این تفاوت که نیروی دشمن ایران در عرصه بین المللی بشمار می رود. ضدیت ایران با امریکا باعث شده است تا نظامیان امریکایی برای دفاع از منافع ملی خود در آسیای جنوب غربی باقی بمانند. این امر به افزایش حضور نظامی امریکا در منطقه منجر شده است».
اسلام بیک موزلویف، ترکیه شناس و مدیر گروه زبان های شرقی، در رابطه با روابط ایران معاصر با روسیه و ترکیه، خاطر نشان کرد: «با میانجی گری روسیه، همکاری منطقه ای خوبی میان ترکیه و ایران برقرار است. این دستاورد بسیار مهمی است. رویارویی های تاریخی میان ترکیه و ایران هنوز از میان نرفته است، اما روسیه، ایران و ترکیه با مشکلات مشترک خود می توانند مقابله کنند. ترکیه موفق نشد، از ایران در رابطه با برنامه هسته ای اش حمایت کند، زیرا هنوز این کشور تحت سلطه امریکا قرار داشت، اما اکنون، اوضاع تغییر کرده است. برای نمونه، در روز ١٤ ماه فوریه، دیدار مرحله ای سه کشور قالب آستانه برگزار خواهد شد که طی آن قرار است، مساله سوریه حل و فصل شود. میانجی گری روسیه باعث شده است تا ایران و ترکیه به بازیکنان مهم منطقه ای تبدیل شوند».

(Visited 44 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید