تاریخ: ۹:۴۱ :: ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
امضای توافقنامه “گفتگوی راهبردی” با محور “امنیت منطقه ای” بین قطر و فرانسه

خبرگزاری فرانسه

­در حالی که قطر همچنان در مرکز بحران دیپلماتیک با برخی از کشورهای همسایه خود به سر می برد، این کشور و فرانسه روز دوشنبه یک توافقنامه “گفتگوی راهبردی” با محور “امنیت منطقه ای” امضا کردند.
توافقنامه ای که وزیران امور خارجه قطر و فرانسه در دوحه، پایتخت قطر امضا کردند قرار است به همکاری بالایی در زمینه های اقتصاد، فرهنگ، ورزش و مبارزه ضد تروریستی میان دو کشور منتهی شود.
مقامات قطری که در تلاش هستند تصویری از یک کشور غیر منزوی بعد از قطع روابط با عربستان سعودی، امارات عربی متحده، بحرین و مصر در سال ۲۰۱۷ ارائه کنند، اعلام کردند این نخستین توافقنامه از این نوع است که میان قطر و یک کشور اروپایی امضا می شود.
شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر اعلام کرد “این گفتگوی راهبردی یک برنامه همکاری در زمینه های مختلف از جمله امنیت منطقه ای، انرژی، اقتصاد و فرهنگ میان دو کشور فراهم خواهد کرد”.
وی افزود این توافقنامه “مرحله جدیدی” در روابط میان دو کشور برقرار می کند.
ژان-ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه نیز اعلام کرد این توافقنامه موجب می شود مقامات دو کشور به طور مرتب باهم دیدار کنند.
وزیر امور خارجه فرانسه در پاسخ به سوال خبرگزاری فرانسه درباره ماهیت روابط میان پاریس و دوحه در مقایسه با آنها که در حال حاضر روابط با آنها متشنج است، گفت “با قطر فقط روابط بالا وجود دارد”.
چند روز پیش قطر نخستین هواپیمای جنگی فرانسوی رافال را از بین ۳۶ کشوری که آن را سفارش داده اند، دریافت کرد.
هزینه های قطر در زمینه دفاعی از ژوئن سال ۲۰۱۷، تاریخی که ریاض، ابوظبی، منامه و قاهره روابط خود را با دوحه قطع کرده اند، افزایش یافته است. این کشورها قطر را به حمایت از گروه های افراطی متهم می کنند.
دوحه همواره این اتهامات را رد و تاکید کرده است رقبای این کشور در تلاش هستند که سیاست خارجی قطر را تحت سلطه خود قرار دهند، و حتی برای تغییر رژیم در قطر شرکت کنند.
سفر وزیر امور خارجه فرانسه به قطر یک روز بعد از دیدار برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه از امارات عربی متحده صورت می گیرد که فرانسه با این کشور نیز روابطی مستحکم دارد.

(Visited 20 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید