تاریخ: ۹:۰۶ :: ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
نفت زیر هشتاد دلار عربستان را با مشکلات عدیده مواجه می کند

رویترز (دبی)

یک مقام صندوق بین المللی اعلام کرد عربستان سعودی بزرگترین صادر کننده نفت در جهان نیازمند قیمت نفت خام بین ۸۰ تا ۸۵ دلار برای هر بشکه با هدف رسیدن  به تعادل در بودجه سال ۲۰۱۹ خود است.
جهاد ازعور مدیر بخش خاورمیانه و آسیای میانه صندوق بین المللی پول  روز دوشنبه  گفت عربستان سعودی برای رسیدن به تعادل در بودجه امسال خود ( ۲۰۱۹ ) به قیمت هر بشکه نفت بین ۸۰ تا ۸۵ دلار نیاز خواهد داشت.
این مقام صندوق بین المللی پول افزود با توجه به اینکه بودجه امسال عربستان به شکل کنونی و بدون هیچ تغییری باقی خواهد ماند اما این کشور برای رسیدن به نقطه تعادل در بودجه خود نیاز دارد بهای هر بشکه نفت خام بین ۸۰ تا ۸۵  دلار برسد .
قیمت نفت که عامل تعیین کننده تعادل میان درآمدها و هزینه ها در بودجه عربستان است  به چند عامل از جمله سطح تولید نفت ، حجم درآمدهای نفتی عربستان که تبدیل به بودجه می شود و نیز سطح درآمدهای غیر نفتی این کشور در سال ۲۰۱۹  بستگی دارد .
این در حالی است که بهای  فعلی نفت در بازارهای جهانی بیش از ۳۰ درصد از بالاترین  سطح قیمت آن در ماه اکتبر گذشته ( ۸۶ دلار ) کاهش یافته است  .
چنین نوسان قیمت نفت در بازارهای جهانی بر  تامین منابع مالی و رشد اقتصادی همه کشورهای صادر کننده نفت تاثیر گذاشته است .
پس از کاهش قیمت نفت  از اواسط سال ۲۰۱۴  عربستان به شکل فزاینده ای از صندوق های مالی  وام گرفته است.
جهاد ازعور در عین حال گفت حجم بدهی های عربستان با توجه به مقایسه آن با میزان ذخایر ارزهای خارجی این کشور نگران کننده نیست .
پیش بینی می شود ریاض کسری بودجه امسال خود را در مقایسه با سال گذشته ( ۲۰۱۸ ) کاهش دهد و از ۱۳۶ میلیارد ریال در سال گذشته به ۱۳۱ میلیارد ریال در سال ۲۰۱۹ برساند .

(Visited 29 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید