تاریخ: ۱۰:۵۰ :: ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
ریسکی به نام ترامپ

گوردون هارر

در اشتاندارد (اتریش)


در اوج قدرت خود، گروه تروریستی داعش قلمرویی بسیار گسترده در اختیار داشت. در سال ٢٠١٧، بالاخره نیروهای بین المللی موفق شدند “موصل” و “رقه”، دو پایتخت این گروه را باز پس گیرند. اما تا به امروز نیز مبارزه در برخی نقاط عراق و سوریه همچنان ادامه داشته و داعش هنوز دست به حملات تروریستی پراکنده می زند.
با وجود این، آمریکا قصد دارد پایان ماموریت بین المللی ضد داعش را که در سپتامبر ٢٠١٤ آغاز شده و شامل ٧٩ کشور و سازمان می باشد، اعلام کند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا علنا وعده داده که نیروهای خود را به زودی از سوریه خارج خواهد نمود.
اما سنا که تحت سلطه جمهوری خواهان می باشد، روز دوشنبه طی قطعنامه ای از ترامپ خواست تا از سوریه و افغانستان خارج نشود؛ و بدین ترتیب فشار سیاسی را بر وی افزایش داد. اما از سوی دیگر، ترامپ تصمیم جنجال برانگیز دیگری اتخاذ و اعلام کرد: او نیروهای آمریکایی را از عراق خارج نخواهد کرد، تا ایران را “بپایند”.
یکی از مقامات وزارت امور خارجه آمریکا طی یک کنفرانس مطبوعاتی گفت نیروهای آمریکایی “به دعوت دولت عراق تحت توافقنامه چارچوب استراتژیک” در عراق حضور دارند. اما در حقیقت این پیمان دوجانبه که توسط رئیس جمهور جورج دبلیو بوش امضا شده، هیچ ارتباطی با استفاده آمریکا از خاک عراق برای حمله یا نظارت بر کشورهای همسایه ندارد. اگر آمریکا چنین چیزی را نادیده بگیرد و به کار خود ادامه دهد، باید انتظار داشته باشد که خواسته های آنها در مورد احترام به حقوق بشر در ایران، با واکنش های تمسخر آمیزی روبرو شود.
وضعیت سوریه به مراتب پیچیده تر است. موضوع اصلی، بر سر چگونگی برخورد با رژیم پابرجای بشار اسد می باشد. به بیان ساده: شرایط مناسب و لازم برای شکست داعش به لحاظ سیاسی، تنها در صورت بازسازی این کشور جنگ زده به وجود خواهد آمد. اگر آمریکا از این کار امتناع کند، فضای مانور بیشتری به روسیه و البته ایران خواهد داد.

(Visited 36 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید