تاریخ: ۱۱:۰۰ :: ۱۳۹۷/۱۱/۲۲
دور زدن آمریکا با روبل

گازتارو (روسیه)


روسیه و ایران در محاسبات مالی خود از دلار صرف نظر کردند. لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران، در این خصوص سخن گفت. به گفته او، این دو کشور بر ارز داخلی خود تکیه و در صورت ضرورت نیز از یورو استفاده خواهند کرد. در این میان، فعلا، روسیه از وابستگی به دلار فقط در محاسبات مالی با یارانش در اتحاد یورو آسیا رهایی یافته است. به گفته لوان جاگاریان، برای مسکو، انتقال به ارز داخلی در محاسبات متقابل با ایران اهمیت حیاتی دارد و از این رو، روسیه در چارچوب روابط متقابلش با ایرانی ها از دلار صرف نظر کرده است.
سفیر روسیه اذعان دارد که این کار دشواری است، اما در این میان، معتقد است که ساختارهای بانکی دو کشور از قوه لازم برای اجرای موفق این اهداف برخوردار هستند. به گفته جاگاریان، در مجموع، روسیه به رغم اعمال تحریم های امریکا، خواهان توسعه همکاری های خود با ایران در عرصه انرژی است. می بایست خاطر نشان کرد که اطلاعات دقیقی از مقدار سهم ارزهای داخلی در تجارت متقابل دو کشور در دست نیست، اما براساس ارزیابی های صورت گرفته، گفته می شود که یک سوم از تجارت متقابل را شامل خواهد شد. براساس گزارشات رسیده، در سال گذشته، مبادلات تجاری دو کشور ٧,٥ درصد رشد داشته و به ١.٥٦٤ میلیارد دلار رسیده است. در این میان، صادرات روسیه ٢.٤ درصد کاهش داشته و به ١.١ میلیارد دلار رسیده است. سهم ایران در تجارت خارجی روسیه ٠.٣ درصد است.
از مدتها پیش، دولت روسیه از چشم پوشی اش از دلار در تجارت با جهان خارج سخن می گوید. برای نمونه، در ماه ژانویه سال جاری، دمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه، خاطر نشان کرد که خود امریکا با اقدامات خصومت آمیزش باعث می شود تا کشورها از استفاده از دلار چشم پوشی کنند. در پاییز سال گذشته، دولت روسیه طرح ویژه ای را برای چشم پوشی از دلار تهیه کرد. در حال حاضر، روسیه فقط در محاسبات با یاران در اتحاد اقتصادی یورو آسیا از وابستگی به دلار رهایی یافته است.  اتحادیه اروپا نیز قصد دارد از دلار چشم پوشی کند. در سال گذشته، اتحادیه اروپا از طرح هایش برای استفاده از یورو سخن گفت. در روسیه از این گام ها استقبال می کنند. اخیرا، فرانسه، آلمان و بریتانیای کبیر نیز از آمادگی خود برای ادامه همکاری ها با ایران و همچنین، تشکیل مکانیسم ویژه برای دور زدن تحریم های امریکا علیه تهران سخن گفته اند. این مکانیسم ویژه اس پی وی نام دارد که در راستای حمایت از روابط اقتصادی کشورهای اروپایی با ایران است.
گفتنی است که برنامه جامع اقدامات مشترک (برجام)  – توافقنامه ای است که در ژوئن سال ٢٠١٥ میلادی با ایران منعقد شد و در چارچوب آن، تهران از طراحی سلاح هسته ای در ازای لغو تحریم ها چشم پوشی کرد. اما، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، بعد از رسیدن به قدرت، از برجام خارج شد و آن را توافق وحشتناک خواند. در پی آن، تحریم های امریکا مجددا، علیه ایران اعمال شد. برای ایران، مساله اصلی – امکان صادرات نفت خود و دریافت پول در ازای آن است. روسیه بارها، اعلام کرده که برای پیوستن به سیستم اس پی وی آمادگی دارد، اما هنوز نوع عملکرد این سیستم به صورت روشنی مشخص نشده است. می بایست خاطر نشان کرد که دیدار آینده ولادیمیر پوتین و [آقای] حسن روحانی، روسای جمهوری روسیه و ایران، در روز ١٤ ماه فوریه برگزار خواهد شد. شرکت کننده سوم این دیدار نیز رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور روسیه، خواهد بود.

(Visited 26 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید