تاریخ: ۱۰:۲۲ :: ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
مخالفت تهران با مشروط کردن «ساز و کار اروپایی» به پایبندی به «اف ای تی اف» و مذاکرات موشکی

عادل السالمی

الشرق الاوسط (انگلستان)

علی نجفی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پارلمان ایران روز دوشنبه به خبرنگاران گفت محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به رغم آن که ساز و کار مالی اروپایی ها را گامی مثبت و اولیه از سوی اتحادیه اروپا برای حفظ منافع ایران طبق برجام می داند ولی به نمایندگان پارلمان گفته است تهران «زیر بار مشروط کردن ساز و کار مالی به پایبندی به اف ای تی اف نخواهد رفت».
ظریف و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پارلمان ایران روز دوشنبه با حضور مسئولانی از وزارت اقتصاد و بانک مرکزی ایران، درباره کارکرد ساز و کار مالی اروپا رایزنی کردند. اتحادیه اروپا روز دوشنبه با صدور بیانیه ای که در آن فعالیت های موشکی ایران و نقش بی ثبات کننده این کشور در منطقه محکوم شده بود، گامی پیش بینی شده برداشت. در این بیانیه که خبرگزاری رویترز آن را «کم سابقه» توصیف کرد با اشاره به ادامه تلاش ایران برای افزایش برد و دقت موشک هایش در کنار افزایش موارد آزمایش های موشکی آمده است: این  گونه فعالیت ها موجب عمیق تر شدن تردیدها می شود و در ایجاد بی ثباتی در منطقه نقش دارد.
این بیانیه اروپایی ها چهار روز پس از راه اندازی ساز و کار ویژه مالی موسوم به «اینستکس» صادر شد. این ساز و کار در فرانسه به ثبت رسید و مدیریت مالی آن برعهده انگلیس است و ریاست آن به «پییر فیشر» رئیس سابق «کامرتس بنک» آلمان واگذار شده است. هدف این ساز و کار، تسهیل تجارت با ایران با ارزهایی غیر از دلار است و ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه راه اندازی آن را اقدامی سیاسی برای حمایت از شرکت های اروپایی توصیف کرد.
ساز و کار اروپایی به عنوان ابزاری برای مبادله نفت و گاز ایران با کالاهای اروپایی توصیف می شود به ویژه که معافیت های دولت آمریکا در خصوص خرید نفت ایران که ماه نوامبر اعلام شد شامل کشورهای اروپایی نمی شود.
انتشار جزئیات ساز و کار مالی موجب جنجال شدید در ایران شد. تیم دیپلماتیک نزدیک به ظریف از همه توان خود در رسانه ها و شبکه های ارتباط اجتماعی برای مقابله با انتقادات تند منتقدان برجام در ایران و حلقه مرتبط با سپاه پاسداران و جریان محافظه کار استفاده کرد. راه اندازی این ساز و کار همچنین با تشدید اختلاف بین دستگاه های تصمیم گیرنده درباره لوایح دولت که راه را برای پیوستن ایران به اف ای تی اف هموار می کند همزمان شد. در شرایطی که لایحه پیوستن ایران به توافقنامه مبارزه با تامین مالی تروریسم و لایحه پیوستن ایران به توافقنامه مبارزه با جرائم سازمان یافته (پالرمو) در پارلمان به تصویب رسیده است، شورای نگهبان با این لوایح مخالفت کرد. نظر نهایی درباره این لوایح را مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهد داد که رئیس آن صادق لاریجانی گفته است ایران به هیچ وجه زیر بار شروط تحقیر‌ آمیز به بهانه راه اندازی کانال مالی کوچکی به نام «اینستکس» نخواهد رفت.
در شرایطی که دولت ایران موضع روشنی اتخاذ نکرده است، صادق لاریجانی از دو شرط اتحادیه اروپا برای اجرایی شدن کانال مالی یعنی پیوستن ایران به اف ای تی اف و گفتگو درباره برنامه موشکی ابراز تعجب کرد. هنوز دولت ایران وجود شروطی مانند گفتگو درباره برنامه موشکی ایران را تایید نکرده است ولی طی چند روز اخیر چند مسئول نظامی ایرانی بر پایبندی ایران به برنامه موشکی و توسعه آن تاکید کرده اند. لاریجانی نیز به ابراز بدبینی قبلی رهبر ایران درباره مذاکرات هسته ای که ریشه در بی اعتمادی بین ایران و غرب دارد استناد کرد و گفت اروپایی ها اکنون در همان مسیر آمریکایی ها حرکت می کنند. لاریجانی همچنین از محدود بودن دامنه فعالیت ساز و کار مالی که به گفته وی فقط شامل دارو و مواد غذایی می شود انتقاد کرد.

(Visited 21 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید