تاریخ: ۱۰:۱۴ :: ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
کاخ سفید از اعلام مسئول واقعی قتل خاشقچی سر باز می زند

واشنگتن پست (آمریکا)

کاخ سفید جمعه از ارائه گزارش به کنگره برای مشخص شدن این موضوع که آیا ولیعهد عربستان سعودی شخصا مسئول قتل جمال خاشقجی است یا نه، خودداری کرد.
سناتورهای آمریکا از کاخ سفید درخواست کرده بودند تا جمعه یافته هایش را درباره پرونده خاشقجی ارائه کند؛ کنگره تصمیم دارد علیه عربستان سعودی به علت قتل جمال خاشقجی در دوم اکتبر در داخل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ترکیه تحریم های جدید برسر مسئله حقوق بشر اعمال کند.
براساس سند ماگینتسکی، رئیس جمهور آمریکا صد و بیست روز فرصت دارد تا به درخواست کنگره درباره نقض احتمالی حقوق بشر پاسخ دهد. این درخواست که دهم اکتبر و در نامه ای که یازده سناتور دمورکرات و جمهوری خواه آن را امضا کرده اند، از دولت ترامپ خواسته شده است، مشخص کند که آیا خاندان سلطنتی سعودی مسئول قتل خاشقجی است یا نه و همچنین با تحریم کردن عاملان این قتل به اقدام وحشتناک واکنش نشان دهد.
یک مقام ارشد دولت در بیانیه ای گفت: “رئیس جمهور راهبردش را برای پاسخ ندادن به درخواست های کنگره در شرایطی که صلاح می داند، ادامه می دهد. دولت آمریکا به مشورت هایش با کنگره و همکاری برای مسئول دانستن افراد مسئول قتل خاشقجی ادامه می دهد.”
آژانس های اطلاعاتی آمریکا نتیجه گیری کرده اند که قتل خاشقجی از قبل برنامه ریزی شده بود و به دستور محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی انجام شده است. دولت عربستان سعودی ادعا می کند ولیعهد که عملا حاکم این کشور است، در این قتل نقشی نداشته است. ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نوامبر اعلام کرد رابطه آمریکا را با عربستان سعودی کاهش نمی دهد.
ترامپ با نادیده گرفتن یافته های اطلاعاتی دولتش، بارها به نبود سندی که مقصر بودن ولیعهد را اثبات کند، اشاره کرده است.
دولت آمریکا گفته است به تحقیقات خود درباره این قتل ادامه می دهد.

(Visited 21 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید