تاریخ: ۱۲:۰۰ :: ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
اشغال عراق از سوی آمریکا: صدر نبرد آزادسازی را از طریق قانون اعلام کرد

نور ایوب

الاخبار (لبنان)

در روز سوم ماه مارس،  پارلمان عراق بازگشایی می شود و بدین ترتیب “دور دوم قانون گذاری” سال نخست خود را آغاز می کند. مجموعه چالش هایی پیش روی ٣٢٨ نماینده ملت قرار دارد که برجسته ترین آن ها مساله خروج آمریکا از عراق است.

برای ائتلاف سائرون [به رهبری مقتدی صدر ]در جریان فعالیت پارلمانی برای بیرون راندن نیروهای خارجی مستقر در خاک عراق در اولویت نخست قرار دارد. شمار این نیروها  تحت عنوان نیروهای ائتلاف بین المللی افزون بر ٢٠ هزار نظامی می باشد، اما بغداد به آمار اعلام شده از سوی واشنگتن پایبند است. به طوری که شمار این نیروها را فراتر از ١٠ هزار نظامی نمی داند.در این میان سهم آمریکا بیشتر است. به این ترتیب که شامل شش هزار نظامی می شود. این جنب و جوش پارلمانی ائتلاف صدر که پیش از این رئیس این جناح یعنی صباح الساعدی اواخر ماه گذشته در بیانیه ای آن را اعلام کرده بود شامل پیشنهاد تصویب قانونی می شود که به رئیس مجلس یعنی محمد الحلبوسی تحویل داده شده است و این پیشنهاد خواستار پایان دادن به توافقنامه امنیتی (مربوط به ساماندهی روند خروج آمریکا از عراق) و لغو بخش سوم توافقنامه راهبردی (مرتبط با ساماندهی روند همکاری های نظامی و امنیتی عراق و آمریکا) امضا شده در سال ٢٠٠٨ میان دو کشور است.
ائتلاف سائرون در طول روزهای گذشته بر تاکید نسبت به این مسئله اهتمام داشت که “دوره دوم قانون گذاری” پارلمان شاهد تصوب قانون بیرون راندن نیروهای آمریکا خواهد بود زیرا این امر با دو مسئله اساسی مرتبط است:
١- پایبندی سائرون و صدر به موضع خود نسبت به اشغالگری آمریکا و دشمنی با این مسئله زیرا اصلی ثابت و دارای اولویت نخست در دیدگاه سیاسی صدر است.
٢- پایبندی سائرون به تمام برنامه های شعارهای گذشته خود به منظور تاکید بر صداقت خود در برابر طرفداران و در این راستا این پیشنهاد از نخستین عنوان ها در دستور کار این جریان بود.
سفر اخیر و بی مقدمه دونالد ترامپ به پایگاه هوایی عین الاسد در دسامبر گذشته و سپس اظهارات وی و تاکیدش بر باقی ماندن نیروهای آمریکایی در عراق با هدف زیر نظر گرفتن ایران به این فعالیت ها نیرو و توان بیشتری داد.
ائتلاف البناء به ویژه جریان الفتح از این روند  دور نیست و منابع آن در گفتگو با الاخبار تاکید کردند نمایندگان وابسته به این جریان در حال آماده کردن طرح قانونی مشابهی هستند که در مقدمه آن آمده است عراق بعد از پیروزی بر داعش دیگر نیازی به نیروهای خارجی ندارد و از تجربه و قدرت لازم برای مقابله با حملات تروریستی و پاسداری از حاکمیت ملی خود برخوردار است.
در چنته این منابع سناریوهای مختلفی قرار دارد که بدترین آن ها طفره رفتن دولت از اجرای قانون است. این منابع اشاره کردند روزهای آینده شاهد نزدیک شدن مواضع ائتلاف البناء و سائرون برای یکپارچه کردن تلاش ها و تدوین یک طرح مشترک خواهیم بود.اما مسئله طفره رفتن که باعث نگرانی این منابع است تکرار رفتار حیدر العبادی از سوی عادل عبدالمهدی می باشد. به گفته این منابع العبادی در سال ٢٠١٨ با اجرایی کردن هر قانونی که خواستار تجدید نظر در استقرار نیروهای آمریکایی بود، مخالفت کرد.

(Visited 19 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید