تاریخ: ۱۰:۰۰ :: ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
آیا سرنوشت ونزوئلا برای ایران تکرار می شود؟

پراودارو (روسیه)


در روزهای اخیر در تهران، با دقت، رویدادهای جاری در ونزوئلا پیگیری می شود. شبکه پرس تی وی ایران به طور گسترده ای، رویدادهای داغ در این کشور امریکای لاتین را پوشش خبری می دهد و ایران از حامیان اصلی دولت نیکلاس مادورو است. تهران بسیار تلاش می کند تا کشتی در حال غرق شدن مادورو را نجات دهد. رسانه های گروهی ایران خبرهایی را در رابطه با شکست مخالفان مادورو و میزان بالای محبوبیت وی در میان مردم منتشر می کنند. تهران و کاراکاس سال های طولانی یار و دوست یکدیگر بوده اند.
در گذشته، مبادلات تجاری میان این دو کشور حتی به دویست هزار دلار در سال هم نمی رسید، اما بعد از به قدرت رسیدن هوگو چاوز در این کشور همه چیز تغییرکرد. او با امپریالیسم امریکا مخالف بود و سیاست اسرائیل را فاشیستی و تروریستی خوانده بود. چاوز به خاطر دوستی اش با ایران روابط دیپلماتیک ونزوئلا با اسرائیل را قطع کرد و مبادلات تجاری ونزوئلا با ایران را تا صد میلیون دلار در سال افزایش داد. این دو کشور یاران سیاسی یکدیگر بشمار می روند. روسای جمهوری قبلی ونزوئلا و ایران خود را مخالف امپریالیسم امریکا نشان می دادند. از این رو، این دو کشور طرح ها و پروژه های مشترکی را آغاز کردند. برای نمونه، در سال ٢٠٠٧ میلادی، ایران و ونزوئلا مقداری از سرمایه مشترک خود را به کشورهایی که برای رهایی از امپریالیسم امریکا تلاش می کردند، اختصاص دادند.
و اما، اعتراضات در ونزوئلا از روز ١١ ماه ژانویه سال جاری آغاز شد و تلاش هماهنگی برای حذف نیکلاس مادورو از ریاست جمهوری بشمار می رود. این اعتراضات همچنین، بر ضد تظاهرات های دولتی است که به صورت سازمان یافته ای، در حمایت از مادورو در خیابان ها برگزار می شود. این رویدادها نتیجه بحرانی است که ونزوئلا را فرا گرفته است. در این کشور، رشد بیکاری و تورم بسیار بالا است و فقر گریبان گیر اکثر مردم این کشور شده است. مردم این کشور خواهان رهایی از این بحران اقتصادی هستند.
در رابطه با ایران نیز باید گفت که در این کشور نیز نرخ تورم و بیکاری بسیار زیاد است، اما به اندازه ونزوئلا نمی باشد. در رابطه با رویدادهای جاری در ونزوئلا، این تصورات مطرح است که احتمال دارد، این سرنوشت گریبان گیر ایران نیز شود. احتمال دارد که فردا روزی، دولت ترامپ از مریم رجوی، رئیس سازمان مجاهدین خلق، و یا فرد دیگری با عقاید میانه روتری در ضدیت با ایران حمایت کند. برای نمونه، در این اواخر، گفته می شود که امریکا روی شاهزاده رضا پهلوی که در امریکا سکونت دارد، حساب می کند و از وی در ضدیت با ایران حمایت می کند. اما، باید گفت که بحران های شدیدی که در ونزوئلا وجود دارد، در ایران نیست و مردم این کشور با حکومت خود مخالف نیستند. حتی اگر هم قرار باشد که رویدادهای جدیدی در ایران رخ دهد، باید گفت که سناریوی آن براساس وضعیت جاری در ایران خواهد بود و شباهتی با رویدادهای جاری در ونزوئلا نخواهد داشت.  

(Visited 238 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید