تاریخ: ۱۳:۵۴ :: ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
رویارویی با راهبرد “شوک نفتی” از طریق رفتن به سمت افزایش تولید و بهره برداری از کمبود جهانی

حسین شعیتو

الاخبار (لبنان)


آمریکا با کمک عربستان سعودی بر راهبرد شوک نفتی با هدف از کار انداختن اقتصاد ایران تکیه  دارد، راهبردی که آمریکا پیش از این آن را در برابر اتحاد شوروی با استفاده از عربستان به کار گرفته بود زمانی که ریاض نقش اصلی را در کاهش قیمت نفت در نیمه دهه هشتاد قرن گذشته ایفا می کرد. این مسئله در فروپاشی شوروی نقش داشت.
کارشناسان ایرانی باور دارند که این کشور به علت بروز اختلاف در سطح بین المللی در پی خروج آمریکا از توافق هسته ای،  این بار بیشتر از گذشته راه های جایگزین در اختیار دارد. تهران برای نخستین بار به منظور شکست اراده آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت این کشور راه حل فروش این ماده را در بورس هفتگی به نهادها و افراد بخش خصوصی به کار گرفت، افراد و موسساتی که هویت آن ها محرمانه باقی می ماند. به جای این که آن را مستقیما به شرکت های خارجی بفروشد. این اقدام ماموریت آمریکا را برای نظارت بر فروش و متوقف کردن آن دشوار می کند.
اما اتکای اساسی ایران برای شکست سیاست به صفر رساندن نفت از سوی آمریکا آگاهی از نیازهای بازار جهانی است. محمد علی خطیبی،رئیس کنونی کمیته معاملات نفتی با کشورهای خارجی و نماینده پیشین ایران در اوپک در گفتگو با الاخبار تاکید کرد” غیر ممکن است صادارات نفت ایران را به صفر رساند، علی رغم این که قیمت ها کاهش یافته و عملیات صادارات با شروع تحریم ها کم شده است. امروز به نظر می رسد در سطح جهانی پس از کاهش تولید نفت ونزوئلا و وخامت روابط میان این کشور و آمریکا و کمبود نفت، به طور کلی در بازار مازادی وجود ندارد، این مسئله یافتن مشتری از سوی ایران را در زمینه صادارات نفت در جهان حفظ می کند”.
پس از اینکه تحریم ها به ماه دوم خود وارد شد و علی رغم کاهش صادارات نفت ایران، تهران تصمیم گرفت به طرح افزایش تولید ادامه دهد طرحی که در ابتدای سال کنونی ترسیم کرده بود به ویژه در دو جزیره ابوذر و خارک که از مهم ترین جزایر تولیدی نفت در ایران و جهان به شمار می روند. کارشناسان ایرانی توضیح می دهند این افزایش باری بر دوش ایران نخواهد بود زیرا کمبودی در سطح جهان وجود دارد که می توان آن را پر کرد و این کمبود بازارهای جدیدی را برای ایران از طریق شرکت های خصوصی یا حتی کشورهایی به وجود می آورد که از تحریم ها مستثنی شده اند یا حتی کشورهایی که مستثنی نمی شوند زیرا کشورهای تولید کننده در آینده با دشواری هایی در راه افزایش تولید خود مواجه خواهند شد.

(Visited 40 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید