تاریخ: ۱۳:۲۹ :: ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
یک اسلام بیش از پیش چینی: اینهم از راهبرد چین

ماریانا بلنکایا

کامرسانت (روسیه)


چین اقدام به تصویب طرحی پنج ساله نمود که هدفش چینی کردن اسلام است. به گزارش گلوبال تایمز، روزنامۀ رسمی حزب کمونیست چین، دولت این کشور به مناسبت دیدار با نمایندگان هشت انجمن اسلامی و با هدف انطباق اسلام با سوسیالیسم، مقرر نموده که آن را هدایت کند و تدابیری را برای چینی کردن این دین به مورد اجرا بگذارد.
برای دولت صحبت از یک اقدام مهم است که هدفش آزمایش روش های جدید برای کنترل دین در کشورهای مدرن است.
این تصمیم پکن مرهون این ادعا است که در جهان یک بیداری دینی در جریان است. در یک جامعۀ الحادی مانند کشورهای مدرن این بیداری باعث بروز درگیری های اجتماعی می گردد که ماهیت خود این جوامع را مورد تهدید قرار می دهد.
بنیادگرایی به خشونت دینی و ملی گرایی دینی نیز به شورش اجتماعی علیه دولت های مشروع کشورها دامن زده اند و باعث بی ثباتی کلی گردیده اند.
بنابراین در این بستر هدایت دین چالشی مشترک برای کشورهای مدرن به شمار می آید. هدف برنامۀ چینی کردن اسلام در چین، یافتن حاکمیتی است که به میزان بیشتری با آداب و رسوم چین انطباق داشته باشد.
سیاست چینی کردن ادیان حاضر در چین به شدت از سوی سازمان های بشردوستانه و نیز سایر سازمان ها مورد انتقاد قرار گرفت. به نوشتۀ روزنامۀ قطری الجزیره رئیس جمهور چین آزادی جوامع دینی حاضر در این کشور را کاهش داده است. پایبندی به دین اسلام در برخی از مناطق چین ممنوع بوده و کسانی که در حال نماز، روزه یا رعایت حجاب می باشند تهدید به دستگیری می شوند.
در سال ٢٠١٨ معاون کمیتۀ ضدتبعیض سازمان ملل فاش ساخته بود که چین بیش از یک میلیون مسلمان اویغور را در مراکز ضدافراط گرایی نگهداری می کند. لیکن چین این اتهام را رد می کند و اظهار داشت که منطقۀ خودمختار اویغورنشین شین جیانگ از سوی جدایی طلبان و شورشیان در معرض تهدید قرار دارد. آنها حملاتی را طراحی کرده و باعث افزایش تنش میان اکثریت چینی هان و اقلیت اویغور می گردند.
چین ادعا می کند که سیاست هایش مبنی بر مدیریت ادیان نتایج رضایت بخشی به همراه داشته است. حتی نتایجی بهتر از سیاست هایی که کشورهای غربی در این رابطه اتخاذ نموده اند.
پکن اعلام کرد که اسلام و جامعۀ سوسیالیستی قابل انطباق با یکدیگر نیستند و شدت عمل علیه افراط گرایی و هدایت ادیان برای اینکه با سوسیالیسم قابل انطباق گردند نقض آزادی دینی به شمار نمی آید بلکه بر عکس چین می خواهد که تعداد بیشتری از افراد بتوانند از آزادی دینی به شکلی عادی برخوردار گردند.
این هدایت دینی در چین فقط در مورد دین اسلام صورت نمی گیرد بلکه تمامی مذاهب حاضر در این کشور را نیز شامل می گردد.

(Visited 125 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید