گروه: اخبار
تاریخ: ۹:۲۶ :: ۱۳۹۷/۱۱/۰۹
ممانعت از انجام وظیفه ناظران بین المللی در کرانه باختری توسط نتانیاهو

خبرگزاری فرانسه از قدس

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز دوشنبه اعلام کرد به ماموریت ناظران بین المللی در شهر الخلیل در کرانه باختری اشغالی پایان داده است. الخلیل همواره صحنه تنش میان فلسطینی ها و شهرک نشینان صهیونیست است.
نتانیاهو با انتشار بیانیه ای اعلام کرد ما اجازه ادامه حضور نیروهای بین المللی را که علیه ما عمل می کنند، نخواهیم داد.
ناظران بین المللی با عنوان TIPH (حضور موقت بین المللی) در پی توافق میان اسرائیل و فلسطین پس از کشتار فوریه سال ۱۹۹۴ به الخلیل اعزام شده اند. در آن زمان یک شهرک نشین  اسرائیلی بیست و نه فلسطینی را که در حال عبادت در مسجد ابراهیمی ، مکانی مقدس برای مسلمانان و یهودیان، بودند، به قتل رساند.
ماموریت ناظران بین المللی از شصت ناظر نروژی، سوئدی، ایتالیایی، سوئیسی و ترکیه ای تشکیل شده است که ماموریت آنها هر شش ماه تمدید می شود. دانمارک در این ماموریت مشارکتی ندارد.
الخلیل بزرگترین شهر کرانه باختری، سرزمین فلسطینی است که از پنجاه سال پیش تحت اشغال اسرائیل است. این شهر تنها محلی است که ششصد شهرک نشین اسرائیلی با حمایت هزاران سرباز و موانع امنیتی در میان دویست هزار فلسطینی ساکن هستند.
شهرک سازی اسرائیل در سرزمین های اشغالی طبق قوانین بین المللی غیرقانونی است. وظیفه ناظران بین المللی شناسایی و گزارش خشونت هایی است که شهرک نشینیان یا فلسطینی ها مرتکب می شوند. آنها اجازه ندارند به طور مستقیم در حوادث احتمالی مداخله کنند.
اسرائیل در سال های اخیر از برخی اعضای این ماموریت شکایت کرده است و آنها را به جانبداری متهم می کند.

(Visited 34 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید