تاریخ: ۱۵:۵۸ :: ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
از رئیس جمهور سودان می خواهم برای پایان بحران در انتخابات آینده نامزد نشود

عبدالباری عطوان

 رای الیوم (انگلستان)

شاهد آن هستیم که همه منطقه امروز در شرایط خیزش قرار دارد. اعتصاب ها و تحرکات در تونس و اردن ادامه دارد و سودان شاهد انقلاب است و در اعتراضات روز گذشته سه نفر کشته شدند. علت این بدبختی و ناامیدی و گرسنگی در منطقه چیست؟ به ما می گفتند مسئله فلسطین علت وخامت اوضاع امت و وخامت اوضاع معیشتی ملت های عربی است. می گفتند فلسطین علت گرسنگی امت است. بسیار خوب، مسئله فلسطین را رها و روابط خود با اسرائیل را عادی سازی کردند و حاضر نیستند، کلمه مقاومت را هم بشنوند. اکنون که روابط خود با اسرائیل را عادی سازی می کنید، علت گرسنگی امت عربی چیست؟ اکنون که بنیامین نتانیاهو و تیم های ورزشی اسرائیل مانند یک زنبور بین پایتخت های عربی تردد می کنند، مشکل کجاست؟ آنها طرح صلح عربی را وارونه کردند. طرح صلح عربی، عادی سازی روابط با اسرائیل را در برابر عقب نشینی این رژیم از مناطق فلسطینی و تشکیل کشور فلسطین، مطرح کرده بود. چرا کسانی که به مقاومت ادامه می دادند و کرامت و عزت نفس خود را حفظ کرده بودند، ملت هایشان گرسنه نبودند و شرایط خوبی داشتند؟ به خدا سوگند ما را فریب دادند و گفتند فلسطین را فراموش کنید و با اسرائیل روابط برقرار کنید تا اوضاع معیشتی شما خوب شود، اکنون چرا ملت سودان گرسنه است؟ چرا ملت اردن که با اسرائیل روابط دیپلماتیک برقرار کرده است، گرسنه است؟ می گویند در تونس دموکراسی وجود دارد، چرا در این کشور اتحادیه مشاغل خواستار برگزاری اعتصاب شد؟ واقعیت آن است که مشکل اصلی آن است که ما ”کرامت“ خود را فراموش کرده ایم. اسرائیلی ها و آمریکاییها ما را فریب دادند و به ریش ما خندیدند.
اجازه دهید تجربه شخصی خود را درباره سودان بیان کنیم. من شخصا عمر البشیر رئیس جمهور سودان را می شناسم. من مرحوم حسن الترابی را می شناختم. او دوست من بود. من بارها به سودان سفر کردم و با ملت سودان که یکی از بهترین ملت های جهان است، دیدارهای متعددی داشته ام. حسن الترابی در اوایل انقلاب نجات در سودان به من گفت، به خدا سوگند عمر البشیر از جمله پاک ترین و سالم ترین افراد است. الترابی به من گفت، عمر البشیر زمانی که به ماموریت می رود، همه پول هایی را که برای تنخواه و حق ماموریت گرفته بود، به خزانه باز می گرداند و حاضر نمی شد یک لیره خرج هم در ماموریت های خارجی به پای او نوشته شود. سودان از همه مسایل امت دفاع می کرد و به همین علت با هجمه شدیدی روبرو شد. در سال ۱۹۹۸ کارخانه داروسازی در سودان بمباران شد، زیرا این کشور از مقاومت حمایت می کرد. من در کنفرانس ملی و اسلامی در سودان که همه شخصیت های مقاومت در آن زمان در آن مشارکت کرده بودند، حضور داشتم. سودان مخالف تجاوز آمریکا به عراق بود. اما سودان تغییر کرد و عمر البشیر هم تغییر کرد. به همین علت اکنون شاهد قیام مردم هستیم که فقط به علت گرسنگی هم نیست. چرا سودان پنج یا ده هزار سرباز به یمن اعزام کرد؟ مصر پنجاه میلیارد دلار از کشورهای حاشیه خلیج (فارس) گرفته، اما یک سرباز هم به یمن اعزام نکرده است. چرا باید به این صورت، شاهد مرگ سربازان سودانی باشیم.
مسئله دیگر، تکیه کردن سودان به محور سعودی- اماراتی است. این اقدام چه دستاوردی برای سودان داشته است؟ این اقدام باعث حذف نام سودان از فهرست تروریسم نشد و رفاه برای مردم این کشور به همراه نداشت. همین ها بودند که به عمر البشیر گفتند اجازه بده، جنوب سودان جدا شود و ما بعدا شمال سودان را به بهشت تبدیل خواهیم کرد و آمریکا، کانادا، اروپا و کشورهای عربی حاشیه خلیج (فارس) سیل کمک های خود را به سودان خواهند فرستاد. اما جنوب سودان از دست رفت و شمال سودان هم امروز گرسنه است.
آقای عمر البشیر! این سیاست ها اشتباه بود. اکنون به سوی شرکت کنندگان در تظاهرات مسالمت آمیزی که خواهان تامین معیشت خود هستند، تیراندازی می کنید؟ ما مخالف هرج و مرج در سودان هستیم و از ثبات این کشور و دیگر کشورهای عربی حمایت می کنیم. اما باید توجه کرد که این تظاهرکنندگان مسالمت جو، خواهان لقمه ای نان و حداقل معیشت هستند. چرا به سوی آنها تیراندازی می کنید؟ آیا می خواهید انقلاب سودان به انقلاب مسلحانه تبدیل شود و مانند دیگر انقلاب های عربی، غرب و شرق به موج سواری بر روی این انقلاب بپردازند و کشتاری در سودان رخ دهد؟ ای برادر! ملت سودان ملت خوبی هستند. فقر در سودان فقط گرسنگی نیست، بلکه این کشور از مشکل فقر فرهنگی و فکری رنج می برد. چرا در سودان مانند گذشته مطبوعات آزاد وجود ندارد؟ رئیس جمهور سودان می گوید همه باید نتیجه صندوق های رای را بپذیرند و هر کسی می خواهد تغییری ایجاد کند باید با انتخابات به دنبال این هدف باشد. بسیار خوب، انتخابات زودهنگام برگزار کنید. اگر عمر البشیر واقعا به فکر مردم سودان است، باید پنج گام بردارد. گام اول، این است که در مدت سه تا شش ماه، انتخابات زودهنگام برگزار کند. گام دوم آن است که عمر البشیر همه تلاش ها برای اصلاح قانون اساسی را که به او اجازه دهد در قدرت باقی بماند، رد کند. ای برادر! سی سال است که حکومت می کنی، بس است دیگر. از خود جبهه نجات و حزب حاکم، فرد جوانی را معرفی کنید و به او اجازه بدهید بر کشور حکومت کند و شما مدتی استراحت کنید. سومین گام عمر البشیر، باید اعلام صریح نامزد نشدن در انتخابات باشد. گام چهارم، مبارزه با فساد در سودان است. باید همه فاسدان در سودان محاکمه شوند. عمر البشیر و مردم سودان، همه این فاسدان را می شناسند. گام پنجم هم خروج نیروهای سودانی از یمن است. ای برادر! نیروهای سودانی را به کشور بازگردان. کسانی را که برای آنها در یمن می جنگی، از سودان حمایت نمی کنند و در این بحران هم از تو حمایت نکردند. چرا ملت سودان باید فدای کسانی شوند که حاضر به حمایت از او نیستند. امیدوارم عمر البشیر صدای من را بشنود. ولد عبدالعزیز رئیس جمهور موریتانی، مانند عمر البشیر یک مرد نظامی بوده است و با انتخابات به قدرت رسید. ولد عبدالعزیز به همه کسانی که به دنبال سومین دوره ریاست جمهوری او بودند، گفت نه، بر اساس قانون اساسی، برای سومین بار در انتخابات نامزد نخواهد شد. این الگویی در موریتانی است. الگوی دیگر ترزا می نخست وزیر انگلیس است. ترزا می برای اینکه بحران را حل کند، اعلام کرد در انتخابات آینده پارلمانی دو سال دیگر نامزد نخواهد شد. او به این شیوه به دیگران اطمینان داد و دستکم حزب خود را متحد کرد. سران هر کشوری در این شرایط باید ابتکار عملی از خود نشان دهند. نه اینکه به سوی تظاهرکنندگان گلوله شلیک کنند. ای برادر! ملت سودان بهترین ملت عربی و مسالمت جوست و کشورش را دوست دارد. به آن پاداش بدهید. اجازه ندهید اوضاع داخلی سودان منفجر شود و این کشور دچار فروپاشی شود. ما از اینکه بحران سوریه در حال پایان یافتن است و جنگ در یمن هم فروکش کرده است، خدا را شکر می کنیم. آیا می خواهید سودان را از دست بدهیم؟ مشکل ما آن است که ملت ها نه فقط گرسنه نان، بلکه گرسنه کرامت هستند.
همه اینها در شرایطی صورت می گیرد که ما در دوره عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل قرار داریم و این کشورها میزبان تیم های ورزشی اسرائیل هستند و سرود اسرائیل در قلب پایتخت های عربی نواخته می شود. مشکل ما آن است که وزیر اسرائیلی که اذان را صدای پارس سگ توصیف کرده بود،‌ از مساجد ما در کشورهای عربی بازدید می کند. باید به خواسته های مردم خودمان گوش کنیم. این مشکل محدود به سودان نیست، بلکه مشکل همه امت عربی است.

(Visited 54 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید