تاریخ: ۱۱:۲۷ :: ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
کره شمالی به صورت مخفیانه برنامه هسته ای خود را ادامه می دهد

بلومبرگ (آمریکا)

کارشناسان آمریکایی معتقدند کره شمالی هنوز برخلاف ادعای خود مشغول تولید و تقویت زرادخانه هسته‌ای خود است.

کیم جونگ اون اخیرا گفته که کره شمالی گام‌هایی را برای توقف تولید تسلیحات هسته‌ای برداشته است اما شواهد حاکی از آن است که تولید ادامه داشته و احتمالا توسعه نیز یافته است.

تصاویر ماهواره‌ای و تحلیل‌های مراکز اطلاعاتی آمریکا حاکی از آن است که کره شمالی از زمان توقف آزمایشات تسلیحاتی، راکت‌ها و کلاهک‌های خود را به سرعت تولید کرده است و همین اقدام باعث برگزاری نشست ماه ژوئن با دونالد ترامپ شد.

کره شمالی احتمالا چندین موشک بالستیک قاره پیما به زرادخانه خود افزوده و به گفته تحلیلگران هسته‌ای به مواد  شکافت پذیر  کافی برای شش بمب هسته‌ای دست یافته است.

ملیسا هانهام، مدیر بنیاد یک آینده برای کره زمین معتقد است ” هیچ نشانه‌ای مبنی بر کاهش سرعت و یا توقف برنامه‌های موشکی هسته‌ای کره شمالی وجود ندارد” و تصاویر ماهواره‌ای حاکی از آن است که کره شمالی” تا اندازه‌ای به یک مرحله جدید رسیده است.”

گزارشات جدید حاکی از آن است که کره شمالی به فعالیت دو مرکز غنی سازی اورانیوم ادامه می‌دهد؛ یکی از آنها مرکز قدیمی هسته‌ای یونگ بیونگ و مکان مرکز دیگر یک سایت سانتریفیوژ گازی اعلام شده است.

برخی گزارشات دیگر نیز بیانگر این موضوع است که کره شمالی همچنان درحال استفاده از پایگاهی است که گفته می‌شود اولین موشک بالستیک قاره پیمای رهبر کره شمالی با قابلیت رسیدن به خاک آمریکا در آن تولید شده است.

این درحالی است که یک رسانه کره شمالی هفته گذشته از آمریکا خواست تا گام‌هایی متناسب برای “اقدامات صادقانه” کره شمالی در قبال خلع سلاح پس از نشست ماه ژوئن بردارد. وبسایت مائری این درخواست را درحالی مطرح کرد که دو کشور برای دومین نشست بین رهبران آنها بعد از وقفه چند ماهه در مذاکرات خلع سلاح آماده می‌شوند.

این سایت همچنین نوشته است جمهوری ما حسن نیت و سخاوت زیادی را در مقابل آمریکا نشان داده است. اکنون زمان آن رسیده که آمریکا اقدامات متناسبی را در مقابل تلاش‌های صادقانه جمهوری کره انجام دهد.

این وبسایت هشدار داد درصورت ادامه سیاست تحریم های آمریکا، واشنگتن باید عواقب آن را بپذیرد.

(Visited 26 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید