تاریخ: ۱۳:۱۵ :: ۱۳۹۷/۱۰/۲۵

روبرتو ویوالدلی

ایل جورناله (ایتالیا)


کشورهای یمن، جمهوری کنگو و جنوب سودان در صدر این فهرست اسفبار قرار دارند.
هفت کشور دیگری که از سوی کارشناسان کمیتۀ بین المللی نجات در معرض خطر تشخیص داده شده اند عبارتند از افغانستان، ونزوئلا، جمهوری آفریقای مرکزی، سوریه، نیجریه، اتیوپی و سومالی. این خطرات، انسانی (جنگ های مسلحانه یا سقوط اقتصادی) و نیز طبیعی (خشکسالی، سیل و سایر حوادث مرتبط با اقلیم) می باشند.
مهاجرت ها عنصر مهم دیگری به شمار می آیند. در حدود ١٣ میلیون نفر یعنی ٦٥% کل جهان از ١٠ کشور نامبرده فرار کرده اند.
کمیتۀ بین المللی نجات که اقدام به انتشار این تحقیق نمود، یک سازمان بشردوستانۀ غیرانتفاعی است که در سال ١٩٣٣ به درخواست آلبرت اینشتین تأسیس گردید.
یمن در بدترین بحران بشری عصر ما به سر می برد. بیش از ٢٤ میلیون نفر در این کشور به کمک انساندوستانه نیاز دارند. این در حالی است که سازمان ملل اعلام کرده است که این کشور ممکن است با یک قحطی بزرگ مواجه شود. ضمن آنکه این کشور کانون بدترین اپیدمی بیماری وبا در تاریخ مدرن به شمار می آید.
جنگ داخلی که در این کشور جریان دارد در سال ٢٠١٥ آغاز شده است و طی آن ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان سعودی و شورشیان شیعۀ حوثی رودرروی یکدیگر قرار گرفته اند. کشورهای غربی از جمله آمریکا از این کارزار وحشیانۀ عربستان حمایت می کنند. در ماه دسامبر سرانجام یک نشانۀ سیاسی بسیار مهم دریافت گردید. مجلس سنای آمریکا لایحۀ خاتمۀ حضور آمریکا در این جنگ را به تصویب رساند.
سال ها جنگ در جمهوری دمکراتیک کنگو نیز باعث به وجود آمدن بی ثباتی در این کشور گردید. بیش از ١٣ میلیون نفر در این کشور در فقر و ناامنی غذایی به سر می برند. بی ثباتی سیاسی باعث بدتر شدن اوضاع شده است.
رفراندومی که در سال ٢٠١١ در جنوب سودان به نفع استقلال آن برگزار گردید، از حمایت ٩٨% مردم رأی دهنده برخوردار گردید. لیکن استقلال این کشور که مورد حمایت قدرت های جهانی مانند آمریکا و چین قرار گرفت منجر به ثبات و صلحی که انتظار می رفت، نگردید. جنگ داخلی در این کشور نیز منجر به فقر و آوارگی فراوان گردید.

(Visited 40 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید