تاریخ: ۹:۰۸ :: ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
در عربستان سعودی حقوق زنان همواره به شدت سرکوب می شود

مالو ترسکا

لاکروا (فرانسه)


سرنوشت دختر جوان عربستانی که روز ششم ژانویه در تایلند دستگیر شد و تلاش کرد تا از این پادشاهی که احتمال داشت به قتل برسد، فرار کند، خشم جامعه بین المللی را برانگیخت. در این کشور که زنان تحت قیمومیت مردان هستند، تبعیض های شدیدی را متحمل می شوند.
آخرین نمونه ها از سرکوب حقوق زنان سعودی کدام است؟
داستان دلخراش دختر جوان ١٨ ساله ای که خشم انجمن های دفاع از حقوق بشر را برانگیخت. رهاف محمد الکنون است که روز یکشنبه ششم ژانویه در حالی که تلاش می کرد از دست خانواده اش فرار کند، در فرودگاه بانکوک دستگیر شد. او از نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان در تایلند درخواست کمک کرد.
او گفت که قربانی خشونت های فیزیکی بود و به مدت شش ماه توسط نزدیکانش به جرم کوتاه کردن موهایش زندانی شده است. سازمان مهاجرت بر این باور است که وی تلاش کرده تا از یک ازدواج ترتیب یافته از سوی خانواده، فرار کند.
برحسب تصادف، دستگیری وی مصادف با روز اجرای قانون جدید پایان دادن به «طلاق های مخفی» در این پادشاهی بود.
کلارانس رودیگز، خبرنگار و نویسنده کتاب «انقلاب زیر حجاب» می گوید که محمد بن سلمان تلاش کرد تا برای اصلاحات اجتماعی در کشور به جامعه بین المللی تضمین دهد ، اما این ظاهر فریبنده است چرا که تنها راه اصلاحات، لغو قیمومیت مردان است.
چگونه این «قیمومیت» در این پادشاهی اعمال می شود؟
همه تصمیم های زندگی زنان سعودی، گشودن حساب یانکی، حق کار، تحصیل، ازدواج، سفر… وابسته به پذیرش یک خویشاوند مرد است. این می تواند عمو، شوهر، برادر یا حتی پسر باشد.
آیا این روند می تواند به زودی تغییر کند؟ کلارنس رودیگز پاسخ می دهد: «این روند همواره وجود داشته و هیچ تغییری رخ نداده است. » در سپتامبر ٢٠١٧ زنان در این پادشاهی مجوز رانندگی را دریافت کردند، اما تعداد اندکی از آنها از قیم خود اجازه دریافت کردند.
برای زنان سعودی که از ممنوعیتی سرپیچی کنند، چه خطری وجود دارد؟
یک کارشناس توضیح می دهد که ممکن است زنان سعودی در خانه خود به شدت تنبیه یا حتی کشته شوند. و در خیابان هر انحرافی می تواند خشم پلیس مذهبی را در پی داشه باشد.
در زندان های رژیم نیز برخی زنان مبارزان تجربه بدتری دارند، آنها تحقیر و شکنجه شده و مورد تجاوز قرار می گیرند.

(Visited 33 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید