تاریخ: ۸:۵۲ :: ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
مبارزه سیاسی نتانیاهو برای بقا – علیه قوه قضاییه کشور خود

گیل یارون

دی ولت (آلمان)


بعد از ظهر دوشنبه، نگرانی و سردرگمی بر اسرائیل حاکم گردید. نخست وزیر بنیامین نتانیاهو برگزاری “یک کنفرانس خبری ویژه” با “نوآوری های چشمگیر” را برای آن شب اعلام کرده بود.
در مقایسه با انتظارات ناظران و کارشناسان از محتوای این کنفرانس، سخنرانی تلویزیونی نتانیاهو ناامیدی تلخی به همراه داشت: در نهایت آشکار گردید این سخنرانی صرفا فصلی جدید در نبرد بر سر بقای سیاسی خود می باشد.
این مبارزه موجب افزایش نگرانی های اسرائیلی ها می شود؛ زیرا هدف حملات نتانیاهو، قوه قضاییه اسرائیل و به ویژه آویچای مندلبلیت، دادستان کل این کشور است. او باید به زودی تصمیم بگیرد که آیا لازم است قبل از برگزاری انتخابات جدید در روز ٩ آوریل، ادعانامه ای علیه نخست وزیر وقت تنظیم کند. به همین علت، نخست وزیر روز به روز با شدت و بی رحمی بیشتری به سیستم قضایی دولت خود حمله می کند. او بی طرفی و حرفه ای بودن قوه قضاییه را زیر سوال برده و خطاب به رای دهندگان راستگرای خود ادعا می کند قصد آن سرنگونی وی می باشد. همگان و از جمله سیاستمداران مخالف واهمه دارند که این استراتژی پایه های دموکراسی را تهدید کند.
پیش زمینه مبارزه های ناامیدانه نتانیاهو، دو اشتباه محاسبه این سیاستمدار بسیار متکبر است. هنگامی که ائتلاف در اواسط ماه نوامبر به بحرانی عمیق دچار شد، نتانیاهو باید تصمیم می گرفت که آیا برگزاری انتخابات زودهنگام را اعلام کرده یا سعی کند تا زمان انتخابات که برای نوامبر ٢٠١٩ برنامه ریزی شده، بر سر قدرت باقی می ماند. نخست وزیر گزینه دوم، یعنی برگزاری انتخابات در نوامبر را انتخاب کرد. نتانیاهو در یک نشست مطبوعاتی که در این باره برگزار کرده بود، به مردم خود هشدار داد که کشور با چالش های استراتژیک فراوانی روبرو است؛ بنابراین، اکنون زمان مناسبی برای بازی های سیاسی و برگزاری انتخابات جدید نیست، بلکه باید برای حفظ دولت تلاش کرد.
علاوه بر این، در آن هنگام هنوز مشخص نبود که دادستان درباره اتهامات مطرح شده علیه نتانیاهو چه اقدامی انجام خواهد داد. پلیس در سه پرونده علیه وی به تحقیق و بازرسی پرداخته است:
در پرونده ١٠٠٠، نتانیاهو متهم شده هدایایی به ارزش بیش از ٢٥٠ هزار یورو دریافت کرده است. در پرونده ٢٠٠٠، نتانیاهو متهم شده از سردبیر یک روزنامه خواسته تا گزارش های مثبتی درباره وی منتشر کند و در ازای آن وعده داده از فعالیت های یک شرکت رسانه ای رقیب جلوگیری کند. در پرونده ٤٠٠٠، نتانیاهو متهم شده در دوران وزارت و نخست وزیری خود، امتیازاتی به ارزش صدها میلیون یورو برای سردبیر یک پورتال خبری با نفوذ اعطا کرده تا به نفع وی اخبار را پوشش دهد.
در پایان ماه دسامبر، اگرچه وضعیت ژئواستراتژیک اسرائیل تغییر نکرده بود، اما وضعیت سیاسی نتانیاهو متحول شده بود. دادستان تحقیقات خود را خیلی زودتر از آنچه انتظار می رفت، به اتمام رسانده و به مندلبلیت توصیه کرده بود نتانیاهو را مورد پیگرد قانونی قرار دهد. پنج روز بعد، نخست وزیر به طور کاملا غیر منتظره اعلام کرد که ادامه حکومت غیر ممکن بوده و برگزاری انتخابات جدید اجتناب ناپذیر می باشد.
از آن زمان، نتانیاهو به استدلال جدیدی متوسل شده است: از آنجا که تکمیل روند دادگاه تا قبل از برگزاری انتخابات غیر ممکن بوده – بنابراین مطرح نمودن و تسلیم چنین کیفرخواستی “غیر دمکراتیک” و “ناعادلانه” است.
نتانیاهو تا کنون دو بار خواستار دیدار مستقیم با شاهدان اصلی در این پرونده ها شده و هر دو بار با مخالفت روبرو گردیده است. نخست وزیر که سال ها از برگزاری مناظره با مخالفان سیاسی خود سر باز زده، حتی حاضر شده در مناظره ای زنده در تلویزیون شرکت کند. او همچنین خواستار آن شد که رقیب اصلی سیاسی خود نیز مورد بازرسی و تحقیق قرار گیرد. او قوه قضائیه را به داشتن انگیزه های سیاسی متهم کرده است.
کارشناسان این ادعاها را به عنوان تلاشی برای به عقب راندن تحقیقات با هدف به تعویق انداختن تصمیم مندلبلیت در نظر می گیرند. در عین حال، نتانیاهو قبلا نیز اعلام کرده بود حتی اگر چنین اتهاماتی مطرح شود، باز هم از قدرت عقب نشینی نمی کند.

(Visited 23 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید