تاریخ: ۸:۲۰ :: ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
ادامه تلاش های پمپئو علیه ایران این بار در امان

بسام البدارین

رای الیوم (انگلستان)

پمپئو در چارچوب سفر دوره ای خود به خاورمیانه به پایتخت های عرب متحد واشنگتن سفر می کند و اسرائیل را از این دور از سفرها مستثنی کرده است و هیچ گونه برنامه ای برای تعامل با حکومت خودگردان فلسطین را ندارد که مخالف ارتباط با دولت آمریکا است. وی این دور از سفرهای خود را با اردن آغاز کرد.
سفر پمپئو به خاورمیانه تحت عنوان مهندسی، شرح و توضیح عقب نشینی نظامی آمریکا از سوریه و نیز تحت عنوان دیگری صورت می گیرد که با دوران جدید در عربستان با عنوان مقابله با نفوذ ایران در منطقه و انزوای این کشور تا آنجاکه ممکن است، همخوانی دارد.
این دو عنوان از پیش سناریوی محدوده فرمان ها و رویکردهای جدید آمریکا را ترسیم می کند که پایتخت های دوست و متحد باید به آن گوش دهند و در این مرحله مشخصا و با نادیده گرفتن محاصره قطر از سوی عربستان و امارات که طبیعتا شامل سفر دوره ای پمپئو شده است.
طبق اطلاعات بدست آمده، وزارت امور خارجه آمریکا درصدد بحث و گفتگو با اردن و دیگر کشورها درباره امکان جاگزین کردن نیروهای عرب با نیروهای آمریکایی به ویژه نیروهایی است که در مرزهای شرقی [سوریه] حضور دارند و این گزینه ای است که نهادهای اطلاعاتی و امنیتی اردن مخالف آن هستند و آن را ماجراجویی بزرگی می دانند که می تواند حضور نیرو های تروریستی وابسته به گروه های سنی و شیعه را در آینده توجیه کند.
قرار است پمپئو پیشنهادهای خود را مطرح کند و هم زمان از سوی دولت متبوع خود به کشورهایی عرب چراغ سبز نشان دهد که برای بازگردادن سوریه به اتحادیه عرب برنامه دارند. به نظر می رسد پمپئو به یکباره به این مسئله اهتمام ورزیده و از راهبرد منزوی کردن ایران و دور کردن این کشور تا اندازه ممکن از خاک سوریه شروع به صحبت کرده است.
کشورهایی مانند امارات متحد عربی و کویت برای پیشنهادهای مشخصی درخصوص پر کردن جای خالی کرسی سوریه در اتحادیه عرب هیجان و اشتیاق دارند. به نظر می رسد عربستان سعودی از این چارچوب به دور نیست به ویژه این که وزارت امور خارجه آمریکا به صورت هماهنگ توجه خاصی برای حل و فصل بحران داخلی در میان باشگاه حکومت های کشورهای حاشیه خلیج فارس از طریق دعوت به آشتی از خود نشان می دهد.
همچنین پیشنهاداتی مرتبط با راهبرد جدید آمریکا وجود دارد که مورد حمایت قوی عربستان و اسرائیل تحت عنوان انزوای ایران در منطقه و چیدن پر و بال این کشور است تعبیری که کاردار آمریکا در امان در یکی از نشست های رسمی خود آن را به کار برد.
در نهادها وموسسات اطلاعاتی و امنیتی اردن همچنان ایران منبع تهدید احتمالی است و وزیر امور خارجه یعنی ایمن صفدی در جریان تثبیت ترس از ایران و تلاش برای عدم تغییر بعد عملیاتی مواضع سیاسی همیشگی اردن در قبال نه فقط سوریه بلکه یمن و نیز لبنان، با قدرت این منطق را ابراز کرد.
به عبارت دیگر، پمپئو سفر دوره ای خود را از امان آغاز کرده و موضوع اصلی در این سفرها موضوع سوریه، راهبرد منزوی کردن ایران و از میان بردن نفوذ این کشور است و برای امان تا این لحظه انگیزه ای برای حضور در خارج از این چارچوب وجود ندارد.

(Visited 53 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید