تاریخ: ۸:۱۴ :: ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
قاتل ۷۳ نفر برای سالها در خانه هلندی در شهر آلمره زندگی میکرد

الخمین داخبلاد (هلند)

در روز ۱۵ دسامبر سال ۲۰۱۵، علی معتمد یک برقکار در شهر آلمره هلند کشته شد. بعدها مشخص شد او محمدرضا کلاهی صمدی محکوم شده در ایران است. در ۲۹ ژوئن سال ۱۹۸۱، ۷۳ نفر در اثر انفجار یک بمب در دفتر حزب جمهوری اسلامی ایران در تهران کشته شدند. برای حمله‌ای که محمدرضا کلاهی صمدی به اعدام محکوم شد، هر ساله یادبودی برگزار میشود.
علی معتمد به ندرت به جشنها میرفت. هرگز به مراسم عروسی نمیرفت. حتی وی به مراسم تشییع جنازه شوهرخواهرش هم نرفت. وی پس از اتمام کار در شرکت برق Eneco ترجیح می‌داد فقط تلویزیون تماشا کند. وی قطعا نمیخواست عکسهای او در رسانه‌های اجتماعی ظاهر شوند.
علی با ترس زیاد از لو رفتن، زندگی میکرد. هنگامی که یک کارمند موقت ایرانی برای کار در شرکت Eneco آمد، معتمد نمی‌خواست با وی در خارج از ساعات اداری مباشرت کند. روزنامه پارول، پارسال به نقل از همسر او به کارآگاه پلیس، نوشت: “او میخواست با افراد ایرانی، کمترین تماس را داشته باشد. علی همیشه می‌ترسید کسی از طرف دولت ایران، او را بکشد.”
پس از انفجار دو بمب در آن روز، نام محمدرضا کلاهی صمدی در رسانه‌های بین المللی ظاهر شد. ایران او را به عنوان مردی که بمب را وارد ساختمان کرده است، معرفی میکند. دانشجوی مهندسی برق که در ساختمان به عنوان برقکار مشغول بکار بود، اما همچنین عضو گروه مجاهدین خلق، یک گروه مخالف مسلح، که بعدها در لیست تروریستهای غربی هم قرار گرفت، بود. او پس از قرار دادن بمب، برای خوردن یک بستنی محل را ترک می‌کند.
وی پس از انفجار ناپدید میشود و غیاباً در دادگاه به اعدام محکوم میشود. فقط در سال ۲۰۱۳، نام او مجدداً ظاهر میشود. در یک گزارش خبری در وب‌سایت‌های ایرانی، صمدی در یک شام در کلن آلمان دیده میشود. او در آنجا با یکی دیگر از اعضای مجاهدین که او نیز به یک بمبگذاری در اوت ۱۹۸۱محکوم شده بود، جایی که رئیس جمهور و نخست وزیر ایران درگذشتند، مشغول شام بود.
این تصویر حتماً موجب ترس او شد؛ چون برای اولین بار محمد صمدي به نام علی معتمد شناخته می‌شود؛ نامی که او در اوایل دهه ۱۹۹۰ برای درخواست پناهندگی در هلند اعلام کرده بود. در سال ۱۹۹۵ او ازدواج میکند و چند سال بعد، آنها صاحب پسری میشوند. روزنامه پارول سال گذشته نوشت: “تنها سالها پس از عروسی، علی به همسرش هویت واقعی خود را میگوید. او قول میدهد داستان زندگی خود را پس از رسیدن پسرش به سن ۱۸ سالگی، به او نیز بگوید.”
در تاریخ ۱۵ دسامبر ۲۰۱۵، دو مرد، علی معتمد ۵۶ ساله را زمانی که از خانه به سمت خودرو خود میرفته، با ضرب گلوله می‌کشند. تنها پس از مرگ او، چندین منبع، از هویت واقعی او پرده بر میدارند. در طول محاکمه در دادگاه، به نظر میرسد مردان مسلح از خلافکاران شهر آمستردام هستند. در اوایل این هفته، دولت و سرویس مخفی هلند اعلام کردند که به احتمال زیاد آنها توسط سرویس اطلاعاتی ایران استخدام شده بودند.
وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این اظهارات میگوید: اتحادیه اروپا مکان امنی برای تروریستها فراهم کرده است. پیام تهران شفاف بود: ما فراموش نمی‌کنیم و کار خودمان را می‌کنیم. اگر ایران به طور رسمی به هلند میگفت که معتمد در واقع همان صمدی است و درخواست استرداد میداد، احتمالاً هلند در این مورد همکاری نمیکرد. ولی صمدی احتمالاً وضعیت پناهندگی خود را از دست میداد (به دلیل دروغ گفتن در مورد هویت و جرمش). اما کشور هلند افراد مجرم را به کشورهایی که مجازات اعدام دارند، تحویل نمی‌دهد. کشور هلند میتوانست خود، او را دادگاهی کند. همانطور که در سال ۲۰۱۷ درمورد یک جنایتکار جنایی اتیوپی اتفاق افتاد و او به حبس ابد محکوم شد.
ایران چگونه صمدی را پیدا کرد؟ این مشخص نیست اما در یک پرونده جاسوسی در آلمان، جایی که در اکتبر ۲۰۱۵، دو ایرانی دستگیر شدند، گزارشی منتشر شده و اعلام شد که دو فرد از طرف سرویس اطلاعاتی ایران در مجاهدین به مدت دو سال نفوذ کرده بودند و اطلاعاتی راجع به اعضای این گروه در کشورهای اروپایی را به تهران می‌فرستادند.
چرا هلند برای بیست سال نمیدانست علی معتمد واقعاً چه کسی است؟ سرویس اطلاعاتی هلند AIVD و اداره مهاجرت IND نمی‌توانند یا نمی‌خواهند پاسخ بدهند.

(Visited 101 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید