تاریخ: ۱۴:۰۰ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
ترکیه ناچار به تغییر سیاست های خود در قبال سوریه است

حمیدی العبدالله

البناء (لبنان)

نوشت ترکیه درخصوص سوریه با گزینه های محدود و دشواری مواجه است و ناچار باید سیاست خود را درخصوص این کشور مورد تجدید نظر قرار دهد.
­ بی تردید ترکیه از حضور نظامی آمریکا در سوریه بهره بسیار برده است. بهره برداری ترکیه از این مسئله، سیاسی بود و به آنکارا بهانه داد تا از آمریکا و روسیه باج خواهی کند. ترکیه هریک از آنها را تهدید می کرد که اگر به دیدگاهها و سیاست هایش درخصوص سوریه توجه نکنند از طرف مقابل جانبداری می کند.
ترکیه به این شیوه توانسته است نفوذ خود را در سوریه گسترش دهد و از تلاش واشنگتن و مسکو برای جلب رضایت این کشور بهره برداری کند.
بهره برداری ترکیه در این چارچوب، شامل اشغال عفرین و جرابلس و تقویت حضور نظامی اش در ادلب می شد. اما به نظر می رسد ترکیه، اکنون خصوصاً پس از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از سوریه دیگر در موقعیتی نیست که بتواند از روسیه و آمریکا باج خواهی کند.
تهدید ترکیه مبنی بر حمله به شرق فرات دیگر برای ارتش ترکیه جنبه تفریحی نخواهد داشت و ایجاد ثبات در مناطق اشغالی عفرین و جرابلس-الباب با مشکلات بسیاری مواجه خواهد بود. اگر ترکیه حقیقتاً بخواهد به این منطقه حمله کند با مخالفت روسیه و آمریکا و همچنین مقاومت ارتش سوریه و متحدانش و مقاومت اکثر ساکنان منطقه شرق فرات مواجه خواهد شد که با استقرار اشغالگران ترکیه ای به جای اشغالگران آمریکائی مخالفند.
اکنون اوضاع ترکیه در ادلب مناسب نیست زیرا اعضای جبهة النصرة و القاعده در این منطقه حضور دارند و طرفداران ترکیه را به مناطق عفرین رانده اند. استقرار این دو گروه در منطقه مذکور ترکیه را در برابر شرکایش در آستانه یعنی روسیه و ایران دچار تنگنا کرده است. ترکیه امروز دیگر در وضعیتی نیست که بتواند به بهانه مقابله با گروههای مسلح از موجودیت خود در ادلب دفاع کند.
این منطقه اکنون تحت کنترل گروهی قرار دارد که از نظر بین المللی تروریستی محسوب می شود و ترکیه را در برابر گزینه های دشواری قرار داده است: اقدام نظامی علیه جبهة النصرة و پشتیبانی یا شبه نظامیان برای بازپس گیری مناطق از دست رفته. بدیهی است که هیچ یک از این دو گزینه با سیاست ها و برنامه های دولت ترکیه درخصوص سوریه تطابق ندارد.
بدینصورت به نظر می رسد روشن است که ترکیه در سوریه دچار تنگنا شده است. با گذشت زمان و در صورتی که دولت ترکیه درخصوص سیاست هایش درباره سوریه تجدید نشر نکند این تنگنا شدیدتر خواهد شد.

(Visited 64 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید