تاریخ: ۱۳:۲۱ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
حزب الله تاکید دارد که سعد حریری در جایگاه خود باقی بماند

میثم رزق

الاخبار (لبنان)
حاج حسین الخلیل معاون سیاسی دبیر کل حزب الله  لبنان تاکید کرد دبیر کل حزب الله  قصد و تصمیمی برای حمله به نخست وزیر مامور تشکیل کابینه ندارد و  حزب هنوز هم  بر این باور است با وجود همه مسائل ،  حریری رئیس دولت این مرحله است.
­حزب الله  بطور مستمر اصرار دارد سعد حریری  همچنان در جایگاه خود به عنوان نخست وزیر مامور تشکیل کابینه دست کم در ا ین مرحله باقی بماند با اینکه اختلافات فراوانی با وی درباره مساله تشکیل دولت و دقیقا موضوع مربوط به نمایندگی سنیهای هشتم مارس و پس از آن موضعش درباره وزیر علوی دارد. اما حزب الله   تاکید می کند قصد و تصمیمی ندارد به حریری حمله کند.
مواضع مسئولان گروه هشت مارس از چند روز قبل سمت و سوی تنش آفرینی در قبال سعد حریری بر سر تعاملش با نمایندگان سنّی  این گروه در دولت به خود گرفته است و حریری را مسئول اوضاع کنونی می دانند. همین امر علامت سوالهایی درباره هدف از این «حمله» به وجود آورده است در حالیکه این گروه قبلا روی عملکرد جبران باسیل وزیر امورخارجه در این زمینه تمرکز کرده بودند.
این منبع نوشت حزب الله مثل  همیشه در برابر تیرهای اتهامات علیه  خود تسلیم نشد و نپذیرفت که به مسئولین حزب و متحدانش توصیه کرده است که به حریری حمله کنند در شرایطی که سخن از جستجوی فردی برای جانشینی  حریری به میان آمده است.
اما رویکرد حزب الله نشان نمی دهد که تغییراتی در نظرش در قبال حریری ایجاد شده باشد. در این زمینه حاج حسین الخلیل معاون سیاسی دبیر کل حزب الله به «الاخبار » گفت « رهبری حزب قصد و تصمیمی برای حمله به نخست وزیر مامور تشکیل کابینه ندارد» . وی افزود « حزب هنوز بر این باور است با وجود همه این مسائل حریری رئیس دولت این مرحله است» .
به گفته برخی منابع که مساله تشکیل کابینه را دنبال می کنند سخنی که برخی مسئولان  حزب الله  مثل حسن فضل الله عضو پارلمان مطرح کردند  مبنی بر اینکه از حریری خواسته شده است  آنچه را که اکنون مطرح است بپذیرد؛ درست نیست  زیرا  برخی شاید نظرشان پس از یک یا دو ماه تغییر کند . این مساله در واقع  چیزی جز « ابراز نارضایتی از مخالفت نخست وزیر مامور تشکیل کابینه با خواسته وزیر امور خارجه برای تشکیل کابینه با سی و دو وزیر نیست .  مهمتر از این « مخالفت قاطع حریری با  وجود وزیری از طایفه علویان  در این دولت است  براساس این قاعده که   رفتار با چنین ذهنیتی عاقلانه نیست  ضمن آنکه  تعیین وزیر علوی  را نباید  فراتر رفتن از پیمان طائف قلمداد کرد و تبلیغ این چنینی درست نخواهد بود  . علویان یک طائفه هستند که وجود د ارند و مثل سایر اقلیتها حق دارند  فردی را به نمایندگی از خود داشته باشند».
در حالیکه همه نیروهای سیاسی به گونه ای رفتار می کنند که گویی ناتوان از حل معمای ریشه مشکل دولت هستند این منابع گفتند« تماسها به حال تعیلق در آمد و طرح اخیر وزیر امور خارجه که پیشنهاد کرده بود  دولت به سی و دو وزیر  افزایش یابد، با مخالفت قاطع حریری روبرو شد . حریری همواره مخالفت می کند که حل مشکل معروف به « گره سنی» از سهم خودش انجام شود». الاخبار مطلع شد حریری  موضعش را به باسیل و حزب القوات اللبنانیه ابلاغ کرده است . الاخبار در ادامه نوشت روز گذشته حمله ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیست ترقیخواه  قابل توجه بود. وی مساله تشکیل نشدن کابینه را به « حمله برنامه ریزی شده نظام سوریه برای به تعطیلی کشاندن تشکیل دولت یک بار از طریق رایزنی و بار دیگر از طریق بدعت افزایش دو وزیر و دیگر بهانه های واهی » مرتبط دانست. جنبلاط افزود « همه اینها برای به تعطیلی کشاندن نشست اقتصادی سران و  نابود کردن  توانمندی  مقابله پیکره لبنان با سلطه بیشتر است» .
از موضع جنبلاط چنین فهمیده می شود که اصرار می ورزند لبنان را در خارج از رویکرد عربی برای بازگشت به سوریه نگاه دارند. این در حالی است که کشورهای عربی یکی پس از دیگری به دمشق می روند تا روابط سیاسی و دیپلماتیک خود را با سوریه از سر بگیرند اما دشمنان سوریه در لبنان بر سرسختی خود اصرار دارند و تلاش می کنند سوریه را مسئول به تعطیلی کشاندن تشکیل کابینه معرفی کنند. در این زمینه  حزب الله یقین دارد که « بشار اسد رئیس جمهور سوریه با جزئیات مسائل لبنان هرگز تعاملی ندارد و به کسانی که از لبنان به دیدنش می روند و درباره مسائل لبنان با وی بحث می کنند توصیه می کند که « با سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله  مشورت کنند».

احمد کاظم زاده, [۰۸٫۰۱٫۱۹ ۰۲:۴۸]
در این زمینه «الاخبار » مطلع شد که باسیل به حریری پیشنهاد کرد لبنان در نشست آینده وزرای امور خارجه اتحادیه عرب پیش دستی کند و خواستار بازگشت سوریه به اتحادیه عرب شود. وی تلاش کرد حریری را متقاعد کند که این طرح از حمایت بیشتر کشورهای عربی برخوردار خواهد شد. باسیل به حریری گفت  نهایتا موضع عربستان   این است که در این زمینه رای ممتنع بدهد در حالیکه  بیشتر کشورهای عربی حوزه خلیج(فارس) ، مصر، سودان، الجزایر، عراق، تونس، موریتانی و اردن از این پیشنهاد حمایت خواهند کرد اما حریری با پیشنهاد باسیل مخالفت کرد.

(Visited 62 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید