تاریخ: ۱۳:۱۷ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
چه کسی از طرف آمریکا صحبت می کند؟

نیویورک تایمز (آمریکا)

آمریکا نباید برای همیشه در سوریه بماند اما همچنین نباید براساس یک توئیت این کشور را ترک کند. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در خصوص بسیاری از مسائل از جمله خروج آمریکا از سوریه، ناتو یا جنگ تجاری با چین اظهارات هنجار شکنی داشته است اما مشاوران ارشد و تیم امنیت ملی وی در پشت صحنه برای حفظ وضعیت موجود و تغییر نظر ترامپ تلاش می کنند.
رئیس جمهور ترامپ و دولت وی همیشه مشکل پیام خطا داشته اند. ترامپ در خصوص آنچه که باید درباره آینده ناتو، روابط با اتحادیه اروپا، نزدیکی روابط با روسیه یا جنگ تجاری با چین انجام دهد، اظهارات هنجار شکنی داشته است و این در حالی است که مشاوران ارشد وی در پشت صحنه برای حفظ وضعیت موجود کار می کنند.
اخیرا، اصرار وی مبنی بر این که کنگره بالغ بر ۵٫۷ میلیارد دلار برای ساخت دیوار در مرز جنوبی پرداخت کند و تهدید وی برای تعطیل نگه داشتن دولت فدرال برای «ماهها یا حتی سالها» اگر خواسته اش محقق نشود، تلاش های مایک پنس معاون رئیس جمهور را برای رسیدن به مصالحه با قانونگذاران دموکرات بر سر تعطیلی دولت زیر سؤال برده است.
اما رویکرد متغیر و تند وی در خصوص منازعه در سوریه در نوع خود بی نظیر است. پس از آنکه ترامپ در ماه گذشته با دادن دستور خروج همه دو هزار سرباز آمریکایی از سوریه ظرف ۳۰ روز، جهان را حیرت زده کرد، دولت وی تقریبا بلافاصله بعد از آن کار را برای عقب نشینی (ترامپ) از این موضع آغاز کرد.
وقتی که جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، آخر هفته گذشته به اسرائیل سفر کرد، دستور رئیس جمهور به طور مؤثری برگردانده شده بود. بولتون شرایطی را از جمله شکست کامل دولت اسلامی (گروه تکفیری تروریستی داعش) و دادن تضمین هایی از سوی ترکیه مبنی بر اینکه به متحدان کرد آمریکا حمله نخواهد کرد، به عنوان پیش شرط این اقدام (خروج نظامیان آمریکایی از سوریه) برشمرد. به عبارت دیگر، نیروهای آمریکایی برای ماهها یا سالها یا به طور نامحدود در آنجا خواهند ماند.
ترامپ روز دوشنبه در یک پیام توئیتری اصرار داشت آنچه روی می دهد هیچ تفاوتی با بیانیه‌ های اصلی وی ندارد.
اما ملت و جهان کدام مقام ارشد دولت را باید باور کنند – رئیس (جمهور) یا هر مقام دیگری پایین تر از وی؟
علاوه بر از دست دادن اعتبار آمریکا، این اقدام همزمان آسیب های جانبی از جمله استعفای جیم ماتیس وزیر دفاع و برت مک گرک، مقام ارشد مدیریتی وزارت امور خارجه در (به اصطلاح) ائتلاف جهانی علیه دولت اسلامی (داعش) را به دنبال داشته است. آنها در اعتراض به دستور فرمانده کل قوا که اکنون می تواند تهی و بی ارزش باشد، استعفا کرده اند.
یا شاید این طور نباشد. یک مقام دولتی گفته است که وی فکر می کند این دستور برای یک خروج ۱۲۰ روزه هنوز اجرایی است و این شاید نشانه ای از درگیری داخلی در سیاست باشد.
تعویق زمان خروج نظامیان – که با مخالفت سیاستمداران سراسر طیف همراه شده است- یک اصلاح ضروری و لازم خواهد بود. اما این اتفاق نیز یک فرصت از دست رفته بود. آمریکا بر سر گفتگوی صادقانه در مورد آینده نیروهای خود که در حال مبارزه با تروریسم در سوریه و ۷۹ مکان دیگر در سراسر جهان هستند تاخیر دارد و آقای ترامپ می تواند به طور سازنده به این موضوع کمک کند.
اما دشوار است که تغییرات شدید در استراتژی نظامی به سرعت اجرایی شود، به ویژه وقتی که آن تصمیمات بدون مشورت تیم امنیت ملی رئیس جمهور، کنگره و نیروهای متحد اتخاذ شده باشند.
آمریکا نباید برای همیشه در سوریه بماند. اما همچنین نباید براساس یک توئیت این کشور را ترک کند.
و این قسمت باعث مطرح شدن سؤالاتی عمیقا نگران کننده می شود: اینکه چه کسی از طرف آمریکا صحبت می کند؟ آیا فرمانده کل قوا توسط تیم امنیت ملی خود باز داشته شده است و آنها مانع انجام وی شدند؟
در هر دولتی درگیری و اختلاف داخلی وجود دارد. این مسئله فراتر از آن است.
میل شدید ترامپ به دادن اطلاعات غلط، از مدتها پیش سبب شده است دوستان آمریکایی، بر سر چیزی که به آن اعتقاد دارند، مردد باشند و گیج شوند. اکنون آنها همچنین باید با رئیس جمهوری مبارزه کنند، که احتمالا تحت سلطه مشاوران وی است یا توسط آنها تغییر موضع می دهد.
این مسئله با توجه به عدم تجربه ترامپ در بحث امنیت ملی و انکار وی در بررسی منافع استراتژیک بلند مدت و لزوم داشتن اعتبار خاص در امور بین الملل، برخی مزایا نیز داشته است. به خاطر تلاش های آقای ماتیس و دیگران، آمریکا علیرغم نارضایتی ترامپ از ائتلاف ناتو، همچنان در این ائتلاف باقی می ماند.

اما آن میزانی که مقامات ارشد مجبور به عقب نشینی و یا کم کردن شدت تصمیمات عجولانه، غلط و بدون فکر و حتی خطرناک رئیس جمهور هستند، همچنین باعث از بین رفتن کنترل غیر نظامیان بر ارتش و نوعی عدم اطمینان می شود.
چنین رویکردی، دشمنان را جسور و دوستان را گیج می کند و باعث مات و مبهوت شدن مردان و زنان نظامی می شود که برای رهبری روشن و اصولی مخصوصا وقتی که آنها جان خود را در معرض خطر قرار می دهند، به رئیس جمهور وابسته هستند.
بولتون و مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا این هفته در حال سفر کردن به خاور میانه هستند تا به دولت های دوست خود اطمینان دهند که دولت ترامپ در حال دنبال کردن یک دستور کار منسجم به ویژه در ایجاد یک ائتلاف علیه ایران است. آیا آقای ترامپ نیز موافق است؟

(Visited 31 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید