تاریخ: ۱۲:۱۰ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
نیروهای پاکسازی ترامپ

دومینیک پیترز و کریستف سیدو

اشپیگل (آلمان)


آمریکا به مدت بیش از ١٨ سال تلاش کرده است که جمال البداوی را بکشد. واشنگتن این تروریست عضو القاعده را مغز متفکر حمله تروریستی سال ٢٠٠٠ به ناو ارتشی کول می داند که جان ١٧ سرباز آمریکا را گرفت و ده ها تن را زخمی کرد. هفته گذشته، ارتش آمریکا در یمن بالاخره توانست در یک حمله هوایی وی را بکشد.
دونالد ترامپ کشتن هدفمند وی را ستایش کرد. با این حال، طبق تصمیم رئیس جمهور آمریکا نیروهای آمریکا در سال جاری فعالیت خود را در منطقه و به خصوص سوریه به طور قابل توجهی کاهش خواهند داد. ترامپ می خواهد تقریبا ٢٠٠٠ سرباز آمریکایی را از این کشور درگیر جنگ داخلی خارج کند. تصمیم وی با انتقادهای شدیدی در سطح داخلی و همچنین بین المللی مواجه گردید.
جان بولتون، مشاور امنیت ملی وی و مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اکنون برای کنترل اوضاع به خاورمیانه سفر می کنند. پومپئو طی هشت روز آینده به هشت کشور خواهد رفت: اردن، مصر، بحرین، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، عمان، قطر و کویت. بولتون در حال حاضر در خاورمیانه حضور داشته و بعد از مذاکرات با اسرائیل، روز دوشنبه به ترکیه سفر می کند. این دو سیاستمدار برجسته در مورد بحران های پیش رو مذاکره خواهند کرد.
کردهای سوریه به ویژه نگران تهاجم ترکیه به مواضع خود در شمال شرق این کشور در صورت عقب نشینی ارتش آمریکا هستند. قبل از خروج نهایی باید چندین پیش شرط برآورده شوند. برای مثال، ترکیه باید امنیت کردها را تأمین و تضمین کند. اسرائیل نیز نگران خروج آمریکا از سوریه است. روز یکشنبه، بولتون طی سفر به اورشلیم بر “اتحاد غیرقابل شکست” بین آمریکا و اسرائیل تأکید کرد.
یکی دیگر از مسائل مهم برای پومپئو، درگیری بین عربستان سعودی، بحرین و امارات متحده عربی در یک طرف و قطر در طرف دیگر است. یک کارمند وزارت امور خارجه قبل از سفر پومپئو گفت: “درگیری در حاشیه خلیج [فارس] فقط به نفع ایران است.” بنابراین، پومپئو می خواهد تلاش کند “اعتماد و روابط دوستانه بین دولت های محاصره کننده و قطر” را دوباره برقرار کند. ظاهرا او می خواهد حداقل اجازه پرواز هواپیماهای قطر ایرلاین در حریم هوایی این کشورها را تضمین کند.
با این حال مهم ترین بخش این سفر، در قاهره رخ خواهد داد. احتمالا روز پنج شنبه، پمپئو در این شهر یک “سخنرانی خطاب به ملت عرب” ایراد خواهد کرد. وزارت امور خارجه آمریکا می گوید موضوع صحبت او در مورد نقش “آمریکا به عنوان نیروی خوب در منطقه” خواهد بود.
محل سخنرانی وی، با دقت و از روی عمد انتخاب شده است. تقریبا ده سال پیش در ژوئن ٢٠٠٩، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در دانشگاه قاهره سخنرانی کرد و خواستار آغازی تازه در روابط بین آمریکا و جهان اسلام شد. پومپئو احتمال دارد به شرکای خود در منطقه اعلام کند آمریکا دیگر در پی شروعی تازه نیست، بلکه ترجیح می دهد همه چیز به روال کنونی باقی بماند.

(Visited 84 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید