تاریخ: ۱۰:۲۰ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
اولتیماتوم بولتون به ترکیه: کردها را راحت بگذارید

لیدیا میسنیک

گازتارو (روسیه)


بولتون از ترکیه ارائه ضمانت برای عدم حمله به کردها در سوریه را درخواست کرد
جان بولتون، مشاور رئیس جمهور امریکا در امور امنیت ملی، اعلام کرد که تا زمانی که ترکیه موافقت نکند که با کردهای ساکن در سوریه کاری نداشته باشد، نظامیان امریکایی از منطقه شمال شرقی این کشور خارج نخواهند شد. در امریکا همچنین، می گویند که ترکیه نباید بدون هماهنگی طرح های خود با واشنگتن، اقدامات نظامی خود را آغاز کند. بولتون تصریح کرد که اقدامات آنکارا نباید قوای امریکا و متحدان واشنگتن در سوریه را به خطر اندازد. مشاور رئیس جمهور امریکا همچنین، اذعان داشت که دلایل بسیاری برای نگرانی در خصوص احیای سازمان تروریستی داعش وجود دارد، اما به گفته بولتون، رئیس جمهور امریکا از تمامی اختیارات برای دفاع از منافع کشورش و متحدان امریکا در کل جهان برخوردار است.
اخیرا، خبر رسید که بخشی از نظامیان امریکایی احتمال دارد، در جنوب سوریه و برای مدت زمان نامشخصی باقی بمانند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، زمان مشخصی را برای خروج کامل قوای امریکا از سوریه مشخص نکرده است، اما دولت وی باور دارد که شبه نظامیان باقی مانده داعش در سوریه باید طی هفته های آینده از میان برداشته شوند. به گفته بولتون، نظامیانی که سوریه را ترک می کنند، به عراق اعزام می شوند. در روز ١٩ ماه دسامبر، دونالد ترامپ پیرامون خروج قوای امریکا از سوریه در رابطه با پیروزی نهائی بر تروریست های داعش سخن گفت. او گفت که تنها دلیل امریکا در سوریه، مبارزه با گروهک تروریستی داعش بوده است. سارا ساندرس، سخنگوی کاخ سفید، نیز از آغاز خروج قوای امریکا از سوریه سخن گفت. در این میان، وی اشاره کرد که این امر به معنای فروپاشی ائتلاف بین المللی در مبارزه با داعش نخواهد بود.
چند روز بعد از ایراد این سخنان، ترامپ در خصوص نگرانی های خود پیرامون حضور دیگر کشورها و از جمله، ترکیه در سوریه سخن گفت. در روز ١٤ ماه دسامبر، ترامپ موضوع خروج قوای امریکا از سوریه را در گفتگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، بحث و بررسی کرده بود. در آن روز، اردوغان اعلام کرد که ارتش ترکیه برای آغاز عملیات نظامی علیه تروریست های کرد در شرق رود فرات آمادگی دارد. منظور ترکیه از این نیروها، حزب کارگران کردستان می باشد. رهبر ترکیه اعلام کرد که هدف از این عملیات، قلع و قمع این سازمان تروریستی است. او ابراز امیدواری کرد که اجرای این عملیات منطقه را باثبات تر خواهد کرد. می بایست خاطر نشان کرد که نه ترکیه، نه امریکا و نه ائتلاف به سرکردگی واشنگتن از دولت سوریه برای حضور در این کشور اجازه ای کسب نکرده اند. تنها کشورهایی که حضورشان در سوریه قانونی است، روسیه و ایران هستند. عملیاتی که اردوغان قصد آغاز آن را دارد، تنها مبارزه آنکارا علیه کردها در خاک سوریه نیست. ترکیه حتی، واشنگتن را به ارسال تسلیحات به این سازمان کردها متهم کرده است.
گفتنی است که اردوغان پس از گفتگو با رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که قصد دارد، زمان آغاز این عملیات نظامی را به تعویق اندازد. مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، اعلام کرد که این قرار در رابطه با تصمیمات امریکا در خصوص زمان خروج قوایش از سوریه اتخاذ شده است.

(Visited 46 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید