تاریخ: ۹:۱۸ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
پمپئو می خواهد زمامداران سعودی را در ارتباط با قتل خاشقچی، تحت فشار قرار دهد

ادوارد ونگ

نیویورک تایمز (امریکا)


یک مقام ارشد وزارت خارجه امریکا روز جمعه گفت به دنبال عدم پاسخگویی کافی عربستان سعودی در مورد قتل خاشقچی ، روزنامه نگار مخالف رژیم سعودی، درماه اکتبر گذشته، وزیر خارجه پمپئو ماه جاری قصد دارد بر زمامداران سعودی فشار وارد آورد.
این مقام امریکایی دربخشی از کنفرانس خبری برگزار شده از سوی وزارت خارجه این نکته را یاداور شد. این جلسه با هدف بررسی مقدمات دیدار آتی پمپئو از هشت کشور عربی درخاورمیانه از روز ٨ تا ١٥ ژانویه برگزار شد. چهار مقام ارشد به شرط فاش نشدن نام خود اظهار داشتند وزارت خارجه خواستار برگزاری این نشست خبری شده است.
وزارت خارجه امریکا نیز جداگانه اعلام کرد جیمز جفری، دیپلمات ارشد، به عنوان فرستاده ویژه تازه امریکا برای هماهنگ کردن مبارزه علیه داعش انتخاب شده است او همچنان نماینده ویژه امریکا در امور سوریه نیز باقی خواهد ماند. برت مک گرک ، فرستاده سابق ماه گذشته به دنبال اعلام ترامپ مبنی بر خارج کردن نیروهای امریکایی از سوریه، از مقام خود استعفا داد.
مقامات حاضر در جلسه خبری روز جمعه گفتند هدف اصلی از دیدار ترامپ اتخاذ راهبردهای ویژه برای مهار ایران خواهد بود.
پمپئو و جان بولتون در ماه های اخیر بر اتخاذ تدابیری برای مهار ایران تاکید کرده اند.
ترامپ به علت کوتاهی در مسئول شناختن محمد بن سلمان در قتل خاشقجی مورد انتقادات شدید قرار دارد. مقامات روز جمعه یادآور شدند وزارت خارجه به این نتیجه رسیده است که زمامداران سعودی نه مسئولیت پذیری کافی در مورد قتل خاشقچی داشته اند و نه جزئیات متقاعد کننده ای را از آن چه که در کنسولگری سعودی در ترکیه روی داده ارائه کرده اند.درون کاخ سفید، جرد کوشنر، داماد و مشاور اصلی ترامپ در امور خاورمیانه، روابطی نزدیک با ولیعهد سعودی دارد و از ترامپ خواسته است روابط خود را با ریاض حفظ کند.
مقامات وزارت خارجه امریکا در خلال این نشست خبری به طور مستقیم به نقش بن سلمان در قتل خاشقجی اشاره نکردند، ولی یکی از مقامات گفت برکناری مقامات ارشد سعودی از مناصب خود نمی تواند رهبران سعودی را از زیر بار مسئولیت قتل خاشقجی رها سازد.
این مقام ها گفتند پمپئو قصد دارد با مقامات سعودی در مورد مذاکرات صلح ماه گذشته درسوئد برای پایان دادن به جنگ در یمن، گفتگو کند. روز جمعه راویناس شام داسانی، نماینده ارشد حقوق بشر سازمان ملل، به خبرنگاران در ژنو گفت محاکمه ١١ نفر در عربستان سعودی کافی نیست و سازمان ملل با حکم اعدام برای پنج نفر از این ١١ نفر مخالف است.

(Visited 38 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید