تاریخ: ۱۲:۱۱ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
تهدید ترامپ به تعطیلی یک ساله

کریستیان زاشکه

زوددویچه سایتونگ (آلمان)

هرگز در تاریخ مجلس نمایندگان آمریکا، تفاوت میان دمکرات ها و جمهوری خواهان تا به این اندازه آشکار نبود. در حالی که در اولین جلسه مجلس عمدتا مردان سفید پوست با لباس های تیره در بخش جمهوری خواهان نشسته بودند، در سمت دمکرات ها وضعیت متفاوت بود: لباس های سنتی و رنگارنگ، حتی چند زن محجبه نیز به چشم می خوردند. مهم تر از هر چیز دیگر، تعداد زنان در جناح دمکرات به مراتب بیشتر بود. برای اولین بار، زنان مسلمان و بومیان آمریکایی بر کرسی های پارلمان جلوس کرده اند.
نانسی پلوسی از حزب دمکرات، با کسب اکثریت آرا بر کاندیدای جمهوری خواه غلبه کرد و به عنوان رئیس پارلمان انتخاب گردید. چنین نتیجه ای قابل پیش بینی بود، زیرا دمکرات ها برای نخستین بار از سال ٢٠١٠ اکثریت مجلس نمایندگان را در دست دارند. پلوسی طی سال های ٢٠٠٧ تا ٢٠١١ نیز رئیس مجلس بود، اما در آن دوران باراک اوباما که خود نیز از حزب دمکرات بود، در کاخ سفید حضور داشت. در حال حاضر دونالد ترامپ قدرت را به دست گرفته و اصلی ترین حریف وی پلوسی است که اکنون قدرتمند ترین زن در سیاست آمریکا به شمار می رود.
این موضوع به مذاق رئیس جمهور خوش نیامده است، زیرا دیگر در کانون توجه ها قرار ندارد. بنابراین او یک کنفرانس مطبوعاتی ناگهانی در کاخ سفید برگزار نمود و بار دیگر تأکید کرد که آمریکا نیاز دارد دیواری در مرز با مکزیک بسازد. به علت اختلاف بر سر تامین هزینه ساخت این دیوار، دستگاه های دولتی از ٢٢ دسامبر تا کنون همچنان تعطیل هستند. جمهوری خواهان و دمکرات ها نمی توانند بر سر بودجه توافق کنند و در نتیجه بخش هایی از دولت فلج شده اند.
ترامپ خواستار اختصاص ٥,٦ میلیارد دلار برای ساخت این دیوار است، اما دمکرات ها فقط اختصاص ١.٣ میلیارد دلار برای امنیت مرزی را پیشنهاد می دهند. برگزاری نشستی بین رئیس جمهور آمریکا و سران جناح دمکرات در روز جمعه هیچ نتیجه مثبتی در بر نداشت، ترامپ حتی تهدید کرد برای ماه ها یا حتی سال ها بودجه پیشنهادی را تایید نخواهد کرد یا در نهایت به اعلام وضعیت اضطراری ملی متوسل خواهد شد تا این دیوار را بسازد. عدم تصویب بودجه، ٨٠٠ هزار نفر از کارمندان دولت را که مجبور به مرخصی اجباری شده اند یا در حال حاضر بدون دریافت حقوق کار می کنند، تحت تاثیر قرار می دهد. در اولین روز کاری خود، پلوسی بر موضع دمکرات ها تاکید کرد. او گفت: “ساخت این دیوار امری غیر اخلاقی است.”
دمکرات ها در اولین جلسه مجلس لایحه ای را به منظور پایان این وضعیت ارائه دادند. برای تصویب آن، آنها نیاز به موافقت اکثریت مجلس سنا را دارند که هنوز هم در کنترل جمهوری خواهان قرار دارد.

(Visited 40 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید