تاریخ: ۱۵:۳۴ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
شش انتخابات مهم سال ٢٠١٩ که در افریقا توازن برقرار می کند

تانکرد شامبرو

لوموند (فرانسه)


در چندین کشور آفریقایی، روسای جمهور کنونی تلاش می کنند تا بار دیگر به ریاست جمهوری برگزیده شود در حالی که تاریخ انتخابات در تونس و لیبی هنوز نامشخص است.
تضعیف محمدو بوهاری در نیجریه
آیا ژنرال محمدو بوهاری ٧٦ ساله که در وضعیت جسمانی نگران کننده ای است، دوباره در انتخابات شانزدهم فوریه برای دور دوم انتخاب خواهد شد؟ ورودش به قدرت در سال ٢٠١٥ امید زیادی را در بین مردم ایجاد کرده بود، اما مردم نیجریه به عملکرد وی بسیار انتقاد دارند و قرار است بین وی و آتیکو ابوبکر ٧٢ ساله، تاجر بانفوذی که به فساد مشهور است، یکی را انتخاب کنند.
در سنگال، مکی سال و چه کس دیگری؟
آیا مکی سال در انتخابات بیست و چهارم فوریه پیروز خواهد شد؟ مخالفان رئیس جمهور کنونی را متهم می کنند که قصد دارد رقبای اصلی خود را حذف کند. اگرچه عملکردش از سوی شورای قانون اساسی تایید شده، اما باید منتظر تایید یا عدم تایید دادگاه عالی در روز پنجشنبه سوم ژوئیه باشیم تا بدانیم آیا نامزدی شهردار سابق داکار لغو خواهد شد.
آیا پنجمین دور ریاست جمهوری در الجزایر برای بوتفلیقه خواهد بود؟
آیا عبدالعزیز بوتفلیقه پس از بیست سال ریاست جمهوری، نامزد پنجمین دور ریاست جمهوری خواهد بود؟ در حالی که رئیس جمهور افتخاری جبهه آزادیبخش ملی از سوی حزبش تعیین شده است، اما مشخص نیست زیرا خود وی به طور رسمی نامزدی خود را اعلام نکرده است.
در افریقای جنوبی، کنگره ملی افریقا در حال تصرف دوباره
جیکوب زوما پس از ده سال ریاست جمهوری افریقای جنوبی، در فوریه ٢٠١٨ استعفا داد، در حالی که نظرسنجی ها تصور شکست احتمالی کنگره ملی افریقا را مطرح می کردند، سیرول راموفوسا جانشین جیکوب زوما توانست این گرایش را دگرگون سازد تا حدی که آخرین نظرسنجی ها در سال ٢٠١٨ پیروزی احتمالی کنگره ملی افریقا را با ٦٠ درصد آراء نشان می دهند.
در بهترین وضعیت انتخابات در دسامبر در تونس
تونس با نارضایتی شدید دگرگون شده است. در کشوری که میزان بیکاری بسیار بالا است مسایل اجتماعی حل نشده است. در این شرایط اجتماعی تاریخ انتخابات آینده مشخص نیست. رئیس جمهور باجی قائد در بیست و چهارم سپتامبر تاکید کرد که انتخابات مجلس و ریاست جمهوری به موقع در دسامبر ٢٠١٩ برگزار خواهد شد.
در لیبی، انتخاباتی با ظاهری فریبنده
آیا لیبی که از زمان سرنگونی معمر قذافی در سال ٢٠١١ تا کنون دچار هرج و مرج شده است، می تواند انتخابات را امسال برگزار کند؟ این انتخابات در سال ٢٠١٨ پیش بینی شده بود اما به تعویق افتاد. اکنون دو گروه کشور را تقسیم کرده اند. مارشال خلیفه حفتر، رئیس ارتش ملی لیبی، رقیب فائز السراج، رئیس دولت توافق ملی است.

(Visited 50 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید