تاریخ: ۱۰:۵۲ :: ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
ضربه ای تازه بر قلب لیبی

مائورو ایندلیکاتو

ایل جورناله (ایتالیا)


بعد از حمله به دفتر کمیسیون انتخابات و سپس به ساختمان مرکز شرکت ملی نفت لیبی، اکنون نوبت به وزارت خارجۀ این کشور رسید. حملۀ ٢٥ دسامبر، سومین حادثه از سلسله اقداماتی بود که هدفشان ضربه زدن به برخی از نهادهای بسیار مهم است که در مسیر دشوار برقراری مجدد صلح در لیبی دخالت دارند.
وجوه مشترک این سه حادثه اندک نیستند: در وهلۀ نخست همگی نهادهای قانونی یا شرکت های دولتی را هدف قرار داده اند و همچنین در قلب پایتخت رخ دادند و در آنها از تروریست های انتحاری استفاده شد. به این علت است که در لیبی آشکارا سخن از داعش به میان می آید. آنها اولین مظنونان این حادثۀ اخیر به شمار می آیند. لیکن تاکنون هیچ کس مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است.
فتحی باشاغا، وزیر کشور آنها را متهم می نماید. وی بر تجدید ساختار دستگاه های امنیتی تأکید نمود. البته طرابلس مدت هاست که کاملاً از این ناهماهنگی نیروهای امنیتی آگاه است. چریک های مهمی که به وزارت کشور وابسته می باشند تحت نام «ردع» فعالیت دارند و برخی از آنها به اخاذی علیه دولتی متهم هستند که باید از آن دفاع کنند اما اینکه خودِ وزارت کشور اذعان دارد که یک مشکل سازمانی وجود دارد، به لحاظ سیاسی گامی مهم به شمار می آید.
در این میان رسانه های لیبی اعم از رسانه های غرب یا شرق کشور، به طرز برجسته ای به حملۀ امروز پرداخته اند. شکل وقوع این سوءقصد به دو مورد پیشین شباهت دارد. در مورد اول حمله به نهادی صورت گرفت که از همه بیشتر بر فرایند دشوار و حساس انتخابات نظارت دارد. نهادی که باید در نهایت انتخابات فصل بهار را برگزار نماید. در مورد دوم تروریست ها مهم ترین شرکت لیبی را هدف قرار دادند. شرکتی که قراردادهای مربوط به صادرات نفت از آن می گذرند و در حال حاضر تنها نهادی است که پیامدهای ناشی از تجزیۀ کشور را پس از قتل قذافی احساس نکرده است.
می توان حملۀ امروز به ساختمان وزارت خارجۀ این کشور را در بستر تقویت تروریسم در لیبی به ویژۀ تروریسمی که دارای خاستگاه اسلامی مرتبط با فعالیت های داعش است، قرار داد.
حادثۀ مزبور از این جهت که در قلب قدرت طرابلس رخ داد و نیز به سبب زمان مناسبی که تروریست ها انتخاب نموده اند، به نظر اسفبارتر و پرمعناتر می آید: این حادثه روز پس از جشن ملی استقلال و تنها دو روز پس از دیدار جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا از لیبی رخ داد.

(Visited 29 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید